Türkiye'de ilk kez İstanbul Havalimanı'nda başladı

Türkiye'de ilk kez İstanbul Havalimanı'nda görev yapan danışma robotları, test sürecinin tamamlanmasının ardından, sayısı 4'e çıkarılarak kalıcı hale gelecek. Yerli üretim robotlar, Türkçe ve İngilizce yolcuların sorularını yanıtlıyor, yolcuları hem sesli hem de ekrana getirdiği bilgilerle yönlendiriyor.

GİRİŞ 08.08.2019 15:18 GÜNCELLEME 08.08.2019 15:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul Havalimanı'nda bugün itibariyle 2 adet danışma robotu yolculara asistanlık yapmaya başladı.

Dış Hatlar Terminali gidiş katında bulunan robotlar, yolculardan yoğun ilgi gördü. Yolculara danışma hizmeti veren onların sorularını yanıtlayan Robotlar, aynı zamanda yolcuların bilet bilgilerini okuyup, uçuş detaylarını da canlı olarak ekranına yansıtıyor. Bir süre test amaçlı hizmet verecek olan robotların sayısı ağustos ayı sonuna doğru 4'e çıkacak ve  kalıcı olarak görev yapacaklar. 

 

İlk gün robotları karşısında gören yolcular, robotlardan uçuşları hakkında bilgi aldılar. Robotlar ile zaman zaman ilginç diyaloglar yaşayan yolcular uygulamadan memnun olduklarını belirttiler. 

YOLCULAR DANIŞMA ROBOTLARA İLGİ GÖSTERDİ

 

Basın mensuplarına robot hakkında açıklamalarda bulunan Rukiye Şengül, yurt dışına sıkça seyahat ettiği ancak havalimanlarında böyle bir robotla ilk defa karşılaştığını söyledi. İlk kez bir robotla karşılıklı konuştuğunu dile getiren Şengül, "Çağımız dijital sistem dönemi. Buradan faydalanmamız tabii ki güzel olur. İnşallah sistem böyle başlar ve daha da gelişir. O zaman da insan gücünü azaltan, biraz daha hızlı ve yardımlı bir sistem oluşur diye düşünüyorum. Havalimanı için hayırlı olur." ifadelerini kullandı.

Kendisine verilen cevaplar için robota teşekkür eden Fahriye Gürsoy ise oğlu ve gelinini Norveç'e uğurlamak için havalimanına geldiğini belirterek, "Robotu ilk defa bu havalimanında gördüm. İlk mescidi sordum. Cevap verdi ama ikinci seferde bana darıldı ve söylemedi. Robotu görünce çok şaşırdık. İnsan gibi karşımıza çıkıyor ve soru sorabiliyorsun. O da cevap veriyor. Çok güzel bir şey" dedi.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Abdulmetin 11 ay önce Şikayet Et
  Güya bizde işe girmeye çalışıyoruz.way robotlar wayyyy
  Cevapla
 • recep çelik 11 ay önce Şikayet Et
  bunlar robotmu? Dünyaya rezil olacaz. robot cafeye donecek sonu
  Cevapla
 • Ali 11 ay önce Şikayet Et
  Robot gormemissin herhalde.belli.
  Cevapla
 • coder 11 ay önce Şikayet Et
  akınsoft üretimi adaların kullanılması gerçekten çok iyi. bu şekilde talep artacak ve akınsoft yeni teknolojiler geliştirebilecektir. güzel uygulama
  Cevapla
 • yani 11 ay önce Şikayet Et
  güzel daha yeni başliyoruz.....
  Cevapla
 • qwerty 11 ay önce Şikayet Et
  Kırarlar bu robotları, bizim millet anlamaz öyle entel işlerden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle