Et fiyatları artacak mı? Bakan açıkladı

Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kurban sonrası et fiyatlarında bir değişiklik beklenmediğini açıkladı.

Et fiyatları artacak mı? Bakan açıkladı
Et fiyatları artacak mı? Bakan açıkladı
GİRİŞ 08.08.2019 10:35 GÜNCELLEME 08.08.2019 10:45
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin konuşmalarından satır başları;

 

Herkesin Kurban Bayramı'nı kutluyorum. Gönül rahatlığıyla kessinler ve gönül rahatlığıyla yesinler. Türkiye'nin her tarafı hareketli. Her kurbanlıkta yeterince kurbanlık var mıdır diye sorulur. Bu sene 1 milyon 217 bin büyükbaş, 3 milyon 895 bin küçükbaşımız var.

Kurban sonrası et fiyatlarında bir değişiklik beklemiyoruz. Hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden kulak küpe numarasını girerek kesilecek hayvanın tüm bilgilerine ulaşılabilir. HaySag uygulamamızdan da bilgi edinebilirler. 

 

 

Satılamayan kurbanlıkları ESK alacak. Arzu edenler ESK'da bu hayvanları kestirebilirler. Kanlı görüntülerden uzak duralım. Veteriner kontrolünde keselim. Çevreye rahatsızlık vermeyelim. 

Yağlı tohum ve hububat desteğinde 6 Ağustos tarihinde ödemeleri yaptık yıl sonuna kadar da ödemelere devam edeceğiz.

Ayçiçeği fiyatlarına Bakanlık olarak ilk kez biz müdahale ettik. Geçen yıl dövizdeki durumdan ötürü ikame fiyatları çok arttı. Bugün ise farklı. Ayçiçek üreticisinin eline 2 bin 492 lira eline geçmiş olacak. Üreticimizin lehinde olsun diye bu işe ilk defa tüm birlikleri bir araya getirerek karara vardık.

Çiftçiye elektrikli traktörde pil yedi saat dayanıyor, prototip seri üretime hazır. Ben bizzat test ettim son derece güçlü bir prototip oldu. Dünyada bir örneği olmayan traktör. Seri üretimde normal eşdeğer traktör neyse kategorisinin biraz daha pahalısı olabilir ama yakıtta tasarruflu olacak. AR-GE faaliyetimizi tamamladık bu Türkiye'nin bir başarısıdır.

2019 buğday tahminimiz 19,5 milyon ton. Cumhuriyet Tarihi'nin rekor çeltik üretimine doğru gidiyoruz. Gıda fiyatlarında doğal olarak kışın sebze-meyve fiyatları artıyor. Fiyatların trendini ve seyrini tarımsal girdiler belirliyor.

Yeni nesil sera alanında yatırım 2 milyar TL'yi buldu. Ziraat Bankası çok düşük faizle 7 yıl ödemeli sera kredisi sundu.

Tarım Şurası 15 yıl sonra yapılacak. Herkesin bir fikri var. Tüm paydaşlar konuşsun istiyoruz. Başta üreticiler, örgütler, birlikler, üniversiteler konuşacak. Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük bilgi ve belge kütüphanesini oluşturmak istiyoruz.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Üreticiler yine Fırsatcılık yaparak Et Fiyatlarını arttırdılar!.. Tek Çare Dışardan Et ihracatı.
  Cevapla
 • eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Ithalat cnm
  Cevapla
 • pusula 1 yıl önce Şikayet Et
  Çareni sevsinler. et ihracatı ne demek bi öğrensen mi acaba?
  Cevapla
 • mefa 1 yıl önce Şikayet Et
  et fiyatları zaten yüksek bim ve a101 de 500g kıyma 15 tl idi birkaç aydır 400 g 17 tl. kuşbaşı daha da pahalı. herhalde takibi de yapılmıyor.
  Cevapla
 • yeter 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bayram da et yiyemiyoruz. Hastalıklı hayvan ithal edip tüm türkiyeye dağıtmışsınız. Bu rezalete bir son verin artık. Orman bakanlığı nasıl kuş yetiştirip doğaya saldı siz de hayvan yetiştirip çiftçilere dağıtın. Ahır ağıl değil mera hayvancılığı yapmanız lazım. Ağaçsız boş sulanabilir tarım arazilerini çiftçilere kiralamanız lazım. Ekilen biçilen alanları kayıt altına alıp planı üretim yapmanız lazım.İhracat için ayrıca tarım ve hayvancılık yaptırmanız lazım, milletin yiyeceğini ihraç edip enflasyonu hortlatmamanız lazım.
  Cevapla