'Büyük Türkiye’den payımızı istiyoruz'

Milyonlarca memur için kritik görüşme bugün başlıyor. Memur-Sen; iki yıllık toplu sözleşme görüşmeleri için hükümetle bugün masaya oturacak. “Teklifimiz makul” diyen Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Büyük Türkiye’den payımızı istiyoruz. Refah payı olmazsa olmazlarımızdan” dedi.

'Büyük Türkiye’den payımızı istiyoruz'
'Büyük Türkiye’den payımızı istiyoruz'
GİRİŞ 01.08.2019 08:49 GÜNCELLEME 01.08.2019 08:58
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyon memur emeklisinin önümüzdeki iki yıl için mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme pazarlık maratonu bugün başlıyor. Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, ilk yıl için 8+7, ikinci yıl için de 6+6 olarak sundukları tekliflerini “makul ve rasyonel” olarak değerlendirirken, “Büyük Türkiye’den payımızı, yeni Türkiye’den haklarımızı ve güçlü Türkiye’den de fırsat ve imkanlarımızı istiyoruz” dedi.

 

 

Yalçın; bu yılki toplu sözleşme döneminde, önümüzdeki yıllarda kamu görevlilerinin bütününün yararlanacağı maaş ve ücretlere ilişkin tekliflerini oransal ile seyyanen zam, refah payı ve enflasyon farkı olmak üzere dört ana kalemden oluşturduklarını söyledi.

TOPLU PAZARLIK SÜRECİ BİR FIRSAT

 

 

Toplu pazarlık masasını, 3.5 milyona yakın kamu görevlisinin ve 2 milyona yaklaşan kamu emeklisinin doğrudan etkilendiği sosyal politika enstrümanı olarak gördüklerini belirten Yalçın, “Nüfusun neredeyse dörtte birinin doğrudan etkilenmesi nedeniyle göz verdiği, kulak kabarttığı bir pazarlık sürecinden, toplu sözleşme pratiğinden bahsediyoruz. Adil gelir dağılımı, vergi yükünün dengeli dağılımı, sosyal adalet, aksiyoner ve dengeleyici adalet noktasında somut durum üretilmek ve istendik sonuç alınmak isteniyorsa toplu pazarlık süreci ve masası emsalsiz bir fırsattır” dedi.

MAAŞ VE ÜCRETLER KORUMA ALTINDA OLMALI

Bu yıl toplu sözleşme masasında taleplerinin detayları hakkında da bilgi veren Yalçın, “Taban aylığına yapılacak zamla, kamu görevlileri arasındaki maaş makasının biraz daha küçülmesini, refah payına yapılacak zamla ise enflasyona bağlı geçim derdi noktasında çalışanlarımızın ferahlamasını istiyoruz. Diğer yandan enflasyon farkıyla da muhtemel sürprizlere karşı kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin koruma altına alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

DOĞRUDAN REFAH PAYI İSTİYORUZ

Refah payının uzun yıllardır toplu sözleşmede kazanım olarak yer almadığını söyleyen Yalçın, "Bu yılki toplu sözleşme refah payı için milat olsun istiyoruz. Refah payına ilişkin teklifimizi de bir açıklık getireyim. Bizim refah payı teklifimiz, Türkiye’nin büyüme rakamları üzerinden bir oran tespitine ya da gerçekleşmiş bir refah artışının oransal olarak yansıtılmasına dayalı bir teklif değildir. Bilindik ifadesiyle büyümeden ve refah artışından kaynaklı bir pay değil doğrudan refah payı istiyoruz" şeklinde konuştu.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL İSTİHDAMI TERK EDİLMELİ

Son olarak Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası’nı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Yalçın, "Burada bir bildiri yayınladık. Belirli bir süre sözleşmeli personel olarak görev yapma ve sonrasında kadroya alınma (3+1, 4+1, 6+1 gibi) yöntemlerden vazgeçilmeli ve sözleşmeli personel istihdamı bütünüyle terk edilmeli, mevcut sözleşmeli personelin kadroya geçişini sağlayacak düzenleme ivedilikle hayata geçirilmeli. Türkiye’nin kamu maliyesiyle, fikri ve inanç birikimiyle sözleşmeli personelin sorunlarını çözmeye de en kısa süre içerisinde mevcut sözleşmeli personeli istekleri halinde kadroya geçirmeye de yeteceğine inanıyoruz" dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • mevlud amac 11 ay önce Şikayet Et
  Turkiyeden pay istemek ne demek o kelimeleri kullanan şahsın boğazına çalarız bu vatan hepimizin
  Cevapla
 • Bekir 11 ay önce Şikayet Et
  İşçiler de istiyor. Asgari ücret 2020 lira nasıl olacak bu iş.
  Cevapla
 • kotay 11 ay önce Şikayet Et
  banane banane bende istiyorum
  Cevapla
 • Siirtli 11 ay önce Şikayet Et
  Merak etmeyin, sabah reddediyoruz pankartı açıp masayı terk ederler. Öğleden sonra yarım puanlık artışa EVET derler. Sarı sendikacı bunlar, bunlardan bir şey beklemeyiiinnn
  Cevapla
 • AKKURT DELİ İBRAM 11 ay önce Şikayet Et
  Vallahi billahi memurlarin çoğu yaptığı işe göre çoook maaş alıyor.Tatilde 30 memur gödüysem 20 si cep telefonu bakıyordu....Allah doyursun sizi..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle