FED faiz konusunda 11 yıl sonra bir ilke imza attı! İşte faiz kararı!

Piyasalarda tüm gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimi yaptı. Fed'in 25 baz puan faiz indirimi kararı aldığı açıklandı.

FED faiz konusunda 11 yıl sonra bir ilke imza attı! İşte faiz kararı!
FED faiz konusunda 11 yıl sonra bir ilke imza attı! İşte faiz kararı!
GİRİŞ 31.07.2019 19:50 GÜNCELLEME 01.08.2019 01:10
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Bankası Fed, 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine giderek 25 baz puanlık indirim yaptığını bildirdi.

Bankanın kararıyla fonlama oranı yüzde 2,00 - 2,25 aralığına çekilmiş oldu.

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) tutanaklarında ABD'de istihdam piyasasının güçlü seyretmeye devam ettiği ve ekonomik aktivitenin ılımlı bir seviyede olduğu belirtildi.

Tutanaklarda komitenin büyümeyi maksimum seviyede artırmayı ve fiyat istikrarını sağlamayı hedeflediği belirtilirken, "Küresel ekonomik gelişmeler, ekonomik görünüme ilişkin göstergelerin ve yumuşayan enflasyon baskılarının ışığında komite faiz oranını yüzde 2,00 - yüzde 2,25 aralığına düşürmeye karar verdi. Bu eylemimiz komitenin ekonomik aktivitenin sürdürülmesi ve güçlü istihdam piyasası koşullarının sağlanmasını ve enflasyonun komitenin yüzde 2,0 hedef seviyesine getirilmesini desteklemektedir." ifadelerine yer verildi.

Tutanaklarda, "12 aylık bazda, toplamdaki enflasyon ve yiyecek ve enerji dışındaki enflasyon yüzde 2 seviyesinin altında." değerlendirmesinde bulunulurken, komitenin gelecekte faiz oranlarının belirlenmesi konusunda ekonomik görünüme ilişkin verileri ve gelişmeleri izlemeye devam edeceği kaydedildi. 

Komiteden sadece Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullandı. 

Fed faiz indirim kararıyla finans krizinden bu yana ilk kez faiz indirmiş oldu. 

DOLAR'DA SON DURUM

Gün içerisinde 5,50 - 5,56 aralığında hareket eden Dolar/TL kuru, Fed'in faiz kararı karşısında sert bir hareket yapmadı.

Karar sonrası dolar 5,58 seviyelerinde işlem gördü.

TRUMP ISRARLA FAİZ İNDİRİMİ İSTİYORDU

ABD Başkanı Donald Trump, başkan seçildiğinden beri yüksek faizlerden yakınıyor ve bu durumun ABD ekonomisine zarar verdiğini belirtiyordu. Sık sık FED'e eleştiriler getiren Trump, faiz indirimi beklediğini belirtiyordu.

 

 

Trump'ın bu ısrarlı tutumu ve ekonomik gelişmeler FED'i de faiz indirimine ikna etti.

POWELL FAİZ İNDİRİMİ YAPILACAĞINI İMA ETMİŞTİ

 

 

Geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan FED Başkanı Jerome Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söylemişti.

Powell, "buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası, ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika konuları daha henüz çözümlenmedi" şeklinde konuşmuştu.

YORUMLAR 15
 • burasi türkiye 3 yıl önce Şikayet Et
  Her an her şey olabilir. Akdenizde biri namluyu türkiyeye cevirir. Biri yanlışlıkla oldu özür dileriz derler. Kktc yanlıslikla s200 füzesi mi düşmüştü. Yani doları cıkarmak kolay bi yerde bomba patlar dolar fırlar gider. Biz Allaha bırakalım Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.FAIZ KREDI HARAM.
  Cevapla
 • Pir-i Reis 3 yıl önce Şikayet Et
  yarın borsanın açılması ile birlikte büyük hareketlenme başlayacak dolar tepetaklak olacaka
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Sevinin sevinin ABD çıkarırsa doları kriz , indirirse enflasyon günlük güneşlik Türkiye de çünkü ithalciyiz ya
  Cevapla
 • Galip 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen üzülüyor musun . Kesin tomar tomar dolarların vardır. dünyada ne oluyor haberin bile yok. İthalciyiz ne demek.
  Cevapla
 • kullawa 3 yıl önce Şikayet Et
  kaçarı yok. dolar düşecek. bu son çırpınışları .
  Cevapla
 • Kurtuluş 3 yıl önce Şikayet Et
  Eee tabi bizim merkez bankamız faizleri düşürünce onlarda mecbur kaldır düşürmeye demek ki REİS doğru söylüyormuş faizler enflasyonu yükseltiyor diye az kaldı yakında dünya ekonomisine BÜYÜK TÜRKİYE yön verecek
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen bu kafayı yaptın çok merak ettim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle