SSB Başkanı Demir'den F-35 ve milli savaş uçağı açıklaması

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TGRT Haber'de İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sorularını cevapladı. Demir, yerli savaş uçağı ile ilgili olarak 'Bu işi başaracağız' dedi.

GİRİŞ 31.07.2019 12:00 GÜNCELLEME 31.07.2019 13:00
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD'nin Türkiye'yi F-35 Programı'ndan çıkarması hakkında "F-35 programından çıkarılmamızın hukuki zemini yok. Bize başka bir yol bırakılmazsa başka kapıların denenmesi ile ilgili çalışmalarımızı yaptık" dedi ve Milli Muharip Uçak hakkında şu önemli gelişmeleri verdi:

"İLK UÇUŞU 2025'E ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ! 

"Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir. MMU'nun A, B, C modelleri gelebilir. F-35 konusunda olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var. Olanda hayır vardır deriz yolumuza devam ederiz. MMU projesinde hayalperest değiliz ayaklarımız yere basıyor. BAE systems firmasından danışmanlık alınıyor. Alt sistem geliştirme çalışmalarımız devam ediyor.

 

MMU'nun ilk uçuşunu 2026'dan 2025'e çekmeye çalışıyoruz. Dost ve kardeş ülkelerle irtibattayız. Proje çok uluslu bir yapıya dönebilir. Motor yolculuğumuz başladı. Seyir füzeleri için jet motorumuz envantere alınacak.

İngiliz TEMPEST projesinde alt sistemler alanında ortaklık olabilir.

S-400 AÇIKLAMASI

Ben Bolton'a Osaka'da görüşme biter bitmez gittim ve dedim ki ben uçak mühendisiyim dedim ve kendimi açıkladım. Amerikalılar S-400 ve F-35 bir arada çalışamaz argümanını destekleyecek hiçbir teknik açıklama yapmadı. S-400'ün komutası tamamiyle Türkiye'nin elinde olacak. Bu sistemle Türkiye'nin istemediği hiçbir şey yapılamaz. S-400'ün balistik füze önleme kabiliyeti yok şeklinde bir argüman yanlıştır. S-400'lerin balistik füze önleme kabiliyeti var. Bu füzeler tek çeşit değil. Her sistemin kendine göre kısıtlamaları var. S-400 muadili ve daha iyi özelliklere sahip hava füze savunma sistemi için çalışıyoruz.

İYİ YÜRÜYORUZ AMA KOŞMAMIZ GEREKİYOR

Hisar-A, Hisar-O ve Siper'in teslimatları gelecek yıl kademeli olarak 2021 yılından itibaren teslim edilmeye başlanacak. Envanterdeki İHA sayımız 100'ü geçti. 5. MİLGEM'in inşaası devam ediyor. Envantere yeni gemiler ve denizaltılar kademeli olarak katılacak. 50. T129 ATAK helikopteri TSK'ya teslim edildi. Lazer Silahları, Elektromanyetik Top ve Elektromanyetik dalga silahları alanında çalışmalarımız devam ediyor. Türk Savunma Sanayii olarak iyi yürüyoruz ama koşmamız gerekiyor.

YORUMLAR 52
 • Erima 2 yıl önce Şikayet Et
  dogru soyluyor kosmaliyiz
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Yeni nesil uçak seçiminde Eurofigter ile uçan ve uçağın tüm yazılımını verecekler diyen M.İ generali Balyozdan içeri alınmasıııı, "HAYATIM BOYUNCA !!??!!" Hava kuvvetlerinde F-35'den başka uçak konuşulmayacak" diyen Hava kuvvetleri Komutanııııı, şaibeli 2 kazadan sonra, F-4 PHANTOM uçaklarının birden "uçan tabut ilan edip ?" 70-80 F-4 PHANTOM uçağının envanterden çıkarılıp "F-35 hızlandırıcı anlaşmaları " yapılmasıııı ..SORU İŞARETİİİİ?????????????
  Cevapla
 • aydar 2 yıl önce Şikayet Et
  sor bakim sooor
  Cevapla
 • Jax 2 yıl önce Şikayet Et
  Tempest özelliklerine sahip olması muhteşem olur. Beşinci nesilin ötesinde bir teknoloji ile ilgili çalışmalar uçağın ömür ve bakım maliyetlerini müthiş düşürür
  Cevapla
 • Isa 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet ingilizlere guvenizmez lakin bu iste boze yardimci olabilecek hicbir musluman ulke yok. Ingilizlere guvenilmez lakin abd'ye, Rusya'ya ve Cin'e de guvenilmez. Japonya 5. Nesil ucak yapmak istedi basaramadi ve sonunda f35 aldi. Guney kore de hala bu konuda basarili olamadi. Ha birde Almanya ve Fransa var bence bunlar Ingilizden de beter bu aralar. Dikkatinizi cekerim Ingilizler AB den neden cikiyor? Cunku ortada bir gizli savas var aralarinda ve ingiltere artik kendine yeni muttefikler ariyor ve bu ulkeler elbette ab disinda olmali. Bakin bu destegi ingilizler ne japonlara ne guney koreye ne de cine vermistir ama Reis sayesinde bize verdiler
  Cevapla
 • Vatann sever 2 yıl önce Şikayet Et
  İngilizlerden dikey havalanan uçaklar harierler destek alıp MMU uçak gemimiz için öyle üretelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle