Otomobil ve konutta kredi faizleri ne zaman düşecek? Açıklama geldi

Merkez Bankasının 425 baz puanlık indiriminden sonra gözler bankaların verdiği kredi faizlerinin oranlarına çevrildi. Kredi faizlerinde düşüşün başladığını söyleyen 24 TV Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir, tüketiciyi harekete geçirecek oranın önemine dikkat çekti. Konutta beklenen faiz oranının 1’in altında, otomobilde 1,5’in altında olduğuna işaret eden Özdemir, bu sürecin iki ay sürebileceğini, eylülden başlayarak 2019’un son aylarında kampanyalar ile canlanan bir piyasa beklediğini söyledi.

Otomobil ve konutta kredi faizleri ne zaman düşecek? Açıklama geldi
Otomobil ve konutta kredi faizleri ne zaman düşecek? Açıklama geldi
GİRİŞ 29.07.2019 15:50 GÜNCELLEME 29.07.2019 15:50
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz hafta bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti. Bu indirim sonrası gözler bankaların verdiği otomobil ve konut kredilerinin faiz oranlarına çevrildi. 24 TV Ekonomi Müdürü Sadi Özdemir, inen faiz oranlarının ne zaman yansıtılacağı sorusunu  cevapladı. Ağustos sonunda piyasada canlanma beklediğini söyleyen Özdemir, yapılan indirimin kredi faizlerine yansımasının eylül-ekim-kasım aylarında görüleceğini ifade etti.
 
“İLK ETAPTA KONUT TARAFI ÇÖZÜLÜR”
 
Merkez Bankasının indirimi sonrası mevduat faizlerinin hemen yıllık yüzde 18’in altına indiğini belirten Özdemir, kredi faizi tarafının yüzde 19-21 bandında hareket ettiğini söyledi. İlk etapta konut tarafının çözülmesini beklediğini ifade eden Özdemir, firmaların gerileyen kredi maliyetlerinin üzerine yeni kampanyalar yapabileceğini aktardı. Ağustos sonunun yeni kampanyalar için uygun olduğuna dikkat çeken Özdemir, eylül-ekim-kasım aylarında canlı bir piyasa olmasının beklendiğini ifade etti.
 
“OTOMOBİL PİYASASI VERGİ AVANTAJINA RAĞMEN CANLANAMADI”
 
Otomobil kredilerine uygulanan faiz oranının yüzde 3’lere kadar çıkmasının bu piyasanın canlanmamasına sebep olduğunu söyleyen Özdemir, gelinen noktada bazı bankaların 1,5-1,6-1,7 faiz oranlarını verdiklerine dikkat çekti.
 
Otomobil satışlarında son yıllarda görülen gerilemeye değinen Özdemir, bunun temel nedeninin araç kiralama şirketlerinin geri çekilmesi olduğunu ifade etti. Araç kiralama şirketlerinin pazarın 300 bin otomobilini satın alma potansiyelinin geri dönmesinin zor olduğunu belirten Özdemir, otomobil satışlarında 2019 için tahmininin 450 bin olduğunu belirtti.
 
Otomobil kredilerinde 1,5 ay içinde yeni faiz oranlarına inmesinin beklendiğini söyleyen Özdemir, tüketicinin kredi faizlerinde düşüş beklentisinin yükseldiğini söyledi. Konut kredilerinde yüzde 1’in altının kampanyalar dışında şimdilik zor olduğunu aktaran Özdemir, “Bu faiz oranlarını 2020’de görmek mümkün olabilir.” dedi.
 
“BEYAZ EŞYADAN BAŞLAYARAK ETKİ DEVAM EDER”
 
Stok fazlası nedeniyle ilk canlanmanın konutta olacağını söyleyen Özdemir, bunun beyaz eşyadan başlamak üzere başka sektörlere olumlu etki yapacağına dikkat çekti. 2019’un son çeyreğinde bu etkilerin görüleceğini belirten Özdemir, asıl etkinin tüm sektörler bazında 2020 yılında görüleceğine dikkat çekti.
 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • salim 1 yıl önce Şikayet Et
  dolar düştü faiz düştü eee nerde diğer kalemlerde oynama yok hiçbirşey düşmüyor millet önünü göremiyor
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  vatandaşın tek derdi otomobil alayım, ev alayım değil. vatandaşın tek derdi ilk etapta bankalara olan şişmiş banka kredisi borçlarından kurtulmak. yapılandırma ile rahata kavuşmak. vatandaşı rahatlatacak nefes aldıracak uzun vadeli yapılandırma kredileri verilmeli
  Cevapla
 • İsimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Tek faiz ile olmaz devlet büyük çaplı vergi reformu gerekiyor devlette el atmalı bu işe adil düzen gerekli
  Cevapla
 • 10.köyden 1 yıl önce Şikayet Et
  oturduğum ev 215 bin tlkrediler düştüğnde almaya kalksam 250 bin olacak.bu haliynen ben alamıyorum .Yani tahterevalligibi .faiz indiğinde 15 yıllık evi ev sahibi hangi ahlak veya masraf karşılığı 35bin zam yapıyor.Piyasa serbest ama devletin belirli br denetimiolmalı.
  Cevapla
 • Ers61 1 yıl önce Şikayet Et
  Faizden kaçacak yerde ilk fırsatta faiz pisliğine dalmak için can atıyoruz. Biz bu zihniyette oldukça bu ülkede huzur ve refah olmaz. Hangi yüzle, Allah'tan rahmet ve inayet bekleyeceğiz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle