Dolar sıkıştı! Döviz mevduatları çözülecek mi?

Dolar ne yükselebiliyor ne de düşüyor. Küresel konjonktürün etkisi, Hakan Atilla’nın serbest kalması, S-400 geriliminde beklenildiği kadar stres yaşanmaması piyasalara olumlu yansıdı. TCMB faiz kararının da geride kalmasıyla birlikte şimdi gözler dolarda ve döviz mevduatlarında. Peki, dar bir alana sıkışan dolar nedeniyle döviz mevduatları çözülebilir mi?

Dolar sıkıştı! Döviz mevduatları çözülecek mi?
Dolar sıkıştı! Döviz mevduatları çözülecek mi?
GİRİŞ 29.07.2019 13:40 GÜNCELLEME 29.07.2019 13:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı halihazırda 186 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Yönelimler takip edildiğindeyse dövize ilgide bir azalma olmadığı görülürken pozisyonlar korunmakta. Peki, neden dövizdeki pozisyonlar korunuyor?

 

 

Veriler, Türkiye’deki tasarrufların yüzde 75’inin TL ve döviz mevduatında olduğunu gösteriyor. Bunun ana nedeni yatırımcıların en güvenli liman olarak TL ve döviz mevduatını görmesiyle yakından ilgili görünüyor. Öte yandan fonlara yönelen para da ağırlıklı olarak likit fonlarda toplanıyor. 

DOLAR KURU YILDA YÜZDE 20 GETİRİ SAĞLADI

 

 

Bunun ana nedeni son 5 yılda dolar kurunun ortalama yıllık yüzde 20 oranında getiri sağlaması. 

Mevduatın profesyonel tarafında ise bankalar yer almakta. Türkiye’de bankaların verdiği kredileri destekleyen en önemli enstrümanın mevduat olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tasarruf sahiplerinin alternatif enstrümanlar yerine mevduata yönelmesi son noktada bankaların asıl tercihleri olmakta.

KREDİYE YÖNELİM

Bu durum bankaların farklı yatırım araçlarını geliştirme noktasında güdük kalmasına yol açmakta. Söz konusu durum yeni ürünlerin gelişmesinin önünü tıkadığı gibi yatırımcıları da kısır mevduat döviz döngüsü içerisinde kalmasında önemli bir faktör olmakta.

Gelişkin bir sermaye piyasasında şirketler nakit ihtiyaçlarını bankalara gerek kalmaksızın ve daha uygun maliyetle halka arzlarla elde etme imkanına sahip iken bu piyasanın sığlığı ister istemez banka kredisine yöneltmekte. Mevduatlara alternatif ürünlerin geliştirilmesi ve bu ürünlerin sigortalandırılması riski ortadan kaldırırken tasarruf sahiplerinin de mevduat yerine alternatif yatırım araçlarına yönelmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

PİYASA DİNAMİKLERİNDEKİ SON 5 GELİŞME VE ETKİLERİ

1 - Haftalık para ve banka istatistiklerine göre, 19 Temmuz ile biten haftada, yabancı para mevduatı bir önceki haftaya göre 1.1 milyar dolar artarak 186.7 milyar dolar ile tüm zamanların zirvesine ulaştı. Yatırımcının bu eğiliminin kırılabilmesi için alternatif seçenekler sunulabilmeli.

2 -Yurtiçi bireysel yatırımcılar kurların seviyelerine bakmaksızın döviz toplamayı sürdürüyor. Döviz mevduatının 116.2 milyar dolarlık kısmı gerçek kişilere, 70.4 milyar doları ise tüzel kişilere ait. Dövizi ağırlıklı olarak bireyler alıyor. Döviz kurlarında fiyatlar öngörülebilir olduğunda ve TL alternatif seçenekler geliştiğinde dövizde çözülme de gündeme gelebilecektir.

3 - Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi 357 seviyesinde bulunuyor. Risk primi 14 Haziran’da 484 seviyesinde idi. Yaklaşık 15 gün içerisinde 350’li seviyelere geriledi. Yatırım yapılabilir seviyeler ise 150’li rakamlar. Yurtdışı ilişkilerde sağlanan iyimser havayla risk primi geriliyor. Her düşüş yatırım ortamını biraz daha canlandıracaktır.

4 - Geçtiğimiz hafta, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısından beklenen faiz indirimi gelmedi. Fakat toplantının ardından Başkan Draghi, “Önemli ölçüde parasal teşvik gerekiyor” dedi. Bir sonraki toplantıya yönelik önemli sinyaller verdi. Özellikle imalatın görünümünün kötüleştiğinin altını çizdi. Draghi 2020’nin ilk yarısına kadar faizin cari seviyelerde veya daha düşük kalmasını beklediklerini söyledi. Draghi bu konuşması ile önümüzdeki toplantıya ilişkin faiz indirim sinyali verdi.

5 - 425 puanlık TCMB faiz indirim kararının ardından, 12 Eylül toplantısında da faiz indiriminin devam edeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa Merkez Bankasının vermiş olduğu parasal gevşeme sinyali ve haftaya FED’den gelebilecek bir faiz indirimi, küresel finansal koşullarının gevşek seyretmesine neden olabilecek ve TCMB’nin de elini kuvvetlenecektir.

TREND DEĞİŞEBİLİR Mİ?

Dolar kuru FED’in para musluklarını kapatmasıyla birlikte 2013 Mayıs’tan bu yana yeni bir trendde, her yıl sürekli değer kazanıyor. Türkiye’nin gerek coğrafi konumu, gerekse iç siyasi gelişmeler nedeniyle gelişmekte olan ülkelerden zaman zaman olumsuz ayrıştığı görüldü. Ancak geçtiğimiz sürede atılan adımlar, deneyim ve tecrübeler ABD’nin de son gelişmeler karşısında hassas hareket etmesi, yeni dengelerin kurulduğunu gösteriyor. Küresel ekonomik durum, gelişmekte olan ülkelere para akışını canlı tuttukça Türkiye ve TL varlıkların öne çıkma ihtimali var.

KAYNAK: MİLLİYET / ZEYNEP AKTAŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • AHMET YÜCEL 10 ay önce Şikayet Et
    Alternatif para olarak GRAM ALTIN LİRA basılmalıdır. 1-5-10-20-50 ve 100 Gram Altın liralar basılmalıdır. Hem tasarruf aracı olacak hem de milli döviz olarak kısa zamanda tutulacaktır.
    Cevapla
  • emekçi 10 ay önce Şikayet Et
    fed ani faiz indirimi yaparak doların değerini düşürecektir,elinde dolar olan bu seviyelerden çıkmalı,dolar 4.5 ları görecek,söylemedi demeyin.
    Cevapla