Skandal hareket! Suudilerden Türklere engel

Suudi Arabistan, deniz yolu ile Türkiye’ye gitmek üzere yola çıkan konteynerleri, çeşitli bürokratik sebepleri öne sürerek günlerce gümrük kapılarında bekletiyor. Duba Limanı’na inen 85 Türk plakalı araç “sistem arızası” bahanesiyle tutuluyor.

Skandal hareket! Suudilerden Türklere engel
Skandal hareket! Suudilerden Türklere engel
GİRİŞ 26.07.2019 09:02 GÜNCELLEME 26.07.2019 09:17
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan’ın yeni hedefi Türk TIR şoförleri oldu. Deniz yoluyla Türkiye’ye gitmek üzere yola çıkacak olan konteyner yüklü TIR’lar, çeşitli bürokratik sebeplerin öne sürülmesiyle günlerce gümrük kapılarında bekletiliyor.

 

 

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında artan bir tavırla Türkiye’ye karşı her ittifakta yer alan Suudi Arabistan, şimdi de Türk ihracatçılarını hedef almaya başladı. Deniz yolu ile Türkiye’den giden konteynerler ile yüklü TIR’lar, bürokratik engeller çıkarılarak gümrüklerde bekletiliyor.

BEKLETİLME SÜRESİ BELİRSİZ

 

 

Ulaşılan bilgiye göre; son 3 aydır Türk ihracatçılara gümrüklerde zorluklar çıkaran Suudi Arabistan, dozu biraz daha artırdı. 10 gün önce Türkiye’den giden TIR’lar hiçbir eksik evrakı bulunmamasına rağmen bekletildi.

İçerisinde gıda gibi bozulma riski yüksek ürünlerin de bulunduğu TIR’lar günlerce bekletildikten sonra bir kısmına izin verildi. 3 gün önce RORO gemileriyle Arabistan’a giden Türkiye plakalı TIR’lara da benzer bir uygulama yapıldı. Duba limanına inen 85 Türk plakalı araç “sistem arızası” bahanesiyle bekletiliyor.

Bazı araçlara ise tüm işlemleri bittiği halde çıkış izni verilmiyor. Çoğu bozulma riski olan gıda ürünleri taşıyan TIR’ların ne kadar bekletileceği ise belirsiz.

ALMANYA VE MISIR'A SİSTEM ÇALIŞIYOR

Türkiye’den gelen araçları “sistem arızası” gerekçesiyle bekleten Suudiler, aynı gemiden inen Alman menşeli ürünleri taşıyan araçların ise geçişine izin verdi. Aynı saatlerde Mısır’dan gelen araçlar da gümrüklerden sorunsuz bir şekilde çıkarak yoluna devam etti.

TIR şoförleri, Suudi makamlarının tutumlarına isyan etti. Yiyecek içecek gibi hayati ihtiyaçlarını bile zorla karşılayabildiklerini ifade eden şoförler, markete gidişlerinin dahi engellendiğini anlattı.

Ayrıca şoförler 45 derece sıcaklığındaki bölgede araç klimasını açmak için yakıtlarının dahi kalmadığını söylediler. Daha ne kadar kalacağı belli olmayan şoförler yetkililere soru sorduğunda terslendiklerini ifade ettiler.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 74
 • serdar 10 ay önce Şikayet Et
  az kaldı adam olmayı öğretecez size bu yapanlar arap değil bilin yönetimdekiler haber yahudileri!!!!!!
  Cevapla
 • Vatan 10 ay önce Şikayet Et
  Karşılık verelim diye yazan arkadaşlar ülke olarak neye karşılık vereceksin hiç düşündün mü. Senin insanını kapısında bekletenlere senin ulken ev satıyor arazi satıyor dükkan satıyor vs. Ülke olarak hiç bir dış ülkeye karşı gücümüz yok. O yüzden herkes Türk vatandaşına istediği gibi davranıyor. Biz anca birbirimizi kaldırıyoruz
  Cevapla
 • Yeter 10 ay önce Şikayet Et
  Allah sizi oyle bir tepe takla yapsin benimde içim sohusun dayanamiyorum bunlarin musluman olduguna dair şahitler lazim
  Cevapla
 • Ömer sarıtaş 10 ay önce Şikayet Et
  Durum vahimdir. Türk yetkililer devreye girmelidir. Sorun biran evvel çözülmelidir. İhracat kapılarımız kapanmamalıdır.
  Cevapla
 • hakan 10 ay önce Şikayet Et
  tarih boyunca hain diniz ve hain olarak kalacaksınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle