Yeni dönem resmen başladı! Kimse fiyatlarla oynayamayacak

Daha rekabetçi tarım ürünleri piyasasının oluşması, lisanslı depolarda depolanan ürünlere yönelik daha sağlıklı fiyat oluşumlarının sağlanması ve fiyat dalgalanmalarının en aza indirilmesi amacıyla Türkiye Ürün İhtisas Borsası devreye giriyor.

Yeni dönem resmen başladı! Kimse fiyatlarla oynayamayacak
Yeni dönem resmen başladı! Kimse fiyatlarla oynayamayacak
GİRİŞ 25.07.2019 09:03 GÜNCELLEME 25.07.2019 09:40
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) faaliyete geçmesi için gerekli olan izin belgesi dün teslim edildi. Borsanın devreye girmesiyle buğday-arpa ve fındık da dahil bir çok üründe fiyatlar 3-5 kişi kişi tarafından speküle edilemeyecek. Fiyatlar artık şeffaf olarak belirlenecek.  

 

 

ÜRÜN SENETLERİ YOLDA

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Ürün İhtisas Borsası sayesinde tarımla uğraşan kişilerin ve kurumların lisanslı depolardaki ürünlerini elektronik senetler ile satabileceklerini ve bunları bankaya göstererek kredi kullanabileceklerini bildirdi. Pekcan “Tacirlerimiz, tüccarlarımız yeni bir depo yaptırmadan, depo inşaatı ile uğraşmadan lisanslı depolarda ürünlerini depolayabilecek, satmak istediklerinde de Ürün İhtisas Borsası  üzerinden de satışını gerçekleştirebilecekler. Bunun mobil uygulaması da olacak.” 

 

 

ŞEFFAF FİYAT DÖNEMİ

Pekcan, ayrıca hedeflerinin tarımla uğraşan kişilerin ürünlerini uluslararası borsalarda da satabilmesi olduğunu dile getirerek, “Artık fiyatları daha açık ve net olarak takip etme şansımız olacak” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, elektronik ürün senetlerinin alım ve satım işlemlerinin artık sadece ürün ihtisas borsası üzerinden yapılabileceğini belirterek “Bu yeni dönemde tarımsal ürünlerin fiyatları 3-5 kişi tarafından speküle edilemeyecek. Tarımsal ürünlerimizin fiyatları şeffaf bir şekilde belirlenecek” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  fiatlar arasında çok fark var...markete gidiyorsun ,litrelik süt ,yoğurt almaya kalkıyorsun,bi bakıyorsun markalar arası fiat farkları var,hemde az birşey değil. ama sütün alındığı inek koyun aynı,yoğurdun yapıldığı sütde.ayrıca tatlarındada bir fark yok gibi.
  Cevapla
 • Sedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu sefer de ürünler bu depolarda yığılır.. sadece yeri değişir ... Normal depolardan lisanslı depolara. Hatta bu sefer tıpkı menkul değer gibi sürekli alım satıma konu olması için ürün hep depoda kalır...
  Cevapla
 • dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  fiyatlarla oynayanları vatan haini sayıp yargılamak lazım bu ülke kolay kolay bu günlşere gelmedi üç beştane kendini bilmezin yüzünden ekonomi yara alıyor
  Cevapla
 • boa 1 yıl önce Şikayet Et
  + birde ora pay alacak olan yine tüketiciye olacak, değişen bir pay alan yer daha olacak.
  Cevapla
 • Vatan millet 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet fiyatlara hiçbir şey yapamıyor. Marketler pazarlar çok pahalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle