Skandal karar! Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye yaptırım

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Türkiye'de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durduracağını, bu esnada Türkiye stratejisini gözden geçireceğini açıkladı.

Skandal karar! Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye yaptırım
Skandal karar! Avrupa Yatırım Bankası'ndan Türkiye'ye yaptırım
GİRİŞ 24.07.2019 14:35 GÜNCELLEME 24.07.2019 15:18
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Avrupa Yatırım Bankası (EIB) Türkiye'de devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durduracağını, bu esnada Türkiye stratejisini gözden geçireceğini açıkladı.

 

 

Reuters'in haberine göre EIB'nin bu kararı, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi Kıbrıs adası açıklarında yürüttüğü doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına karşılık olarak yaptığı sembolik misilleme çerçevesinde alındı.

EIB sözcüsü Reuters'a yaptığı açıklamada, "AB'nin bankası olarak EIB (Avrupa) Komisyonu'nun tavsiyelerini takip edecek ve yılın geri kalanında yeni borç verme faaaliyetlerini onay için yönetim kuruluna sunma konusunda kısıtlayıcı bir yaklaşım benimseyecek" dedi.

 

 

Tek başına Türkiye'ye en çok kredi veren yabancı kurum olan EIB, geçen üç yıl boyunca her yıl 0.4 milyar euro ile 2.2 milyar euro arasında parasal kaynak sağladı. Banka bu yıl Türkiye'de yeni bir yatırım ise yapmadı.

Yeni kredileri durdurma kararının özel sektör projelerini etkilemesi beklenmiyor. Bankanın yönetim kurulundaki AB maliye  bakanlarının onay vermesi halinde yıl sonuna kadar yaklaşık 350 milyon euro özel sektör projelerine sağlanacak.

ETİKETLER
yaptırım
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  göçmenleri göndersen 2 dakikada patates ederler bunlar bizim gibi kucak açmaz kafanızı yormayın
  Cevapla
 • haydar 2 yıl önce Şikayet Et
  göçmenleri size gönderince akıllanırsınız AB ülkeleri,yakında kara gömlekliler,kırmızı gömlekliler falan batacaksınız,örtbas etmek için boşuna uğraşmayın.
  Cevapla
 • Özkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Yurtdışına kaçacak göçmenleri yakalamayın bırakın gitsinler bunlar iyilikden anlamaz
  Cevapla
 • dede 2 yıl önce Şikayet Et
  Ay çok korktum.
  Cevapla
 • Ozer 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara gercekten hadlerini bildirmek gerekiyor tamam suriyeliler kardesimiz ama bencede acalim kapilari dolsunlar avrupa denen medeniyete bakalim kac ay dayanacaklar Reisin yine de vardir bi bildigi..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle