Çiftçiye alım garantili “süs bitkisi” desteği

“Alım Garantili Süs Bitkisi” projesi kapsamında, yerel üreticiler teşvik ediliyor. Belediyenin satın aldığı süs bitkileri kenti renklendiriyor.

Çiftçiye alım garantili “süs bitkisi” desteği
Çiftçiye alım garantili “süs bitkisi” desteği
GİRİŞ 19.07.2019 14:41 GÜNCELLEME 19.07.2019 14:41

Narenciye, tütün, arpa, buğday, zeytin gibi pek çok ürünle Türkiye’de tarımsal ekonomiye önemli katkı sağlayan Muğla’da, yerel üretimi yeniden canlandırmak için proje geliştirildi.


Hayata geçirilen “Alım Garantili Süs Bitkisi”, “Koku Vadisi”,  “Tıbbi aromatik bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi” , “MELSA” ,  “Tarım Laboratuvarı” ve “Kurutma Tesisi” projeleriyle şehrin dört bir yanında üretici teşvik edilerek, yerel üretime yeniden hayat veriliyor.. 24 serada üretimi devam eden 15 milyondan fazla süs bitkisi,  büyükşehir belediyesi tarafından satın alınarak kentin peyzajında kullanılıyor. Burdur, Isparta, Antalya, Afyon gibi illere de satış yapılıyor. 

KOKU VADİSİ
 
“Koku Vadisi” projesi kapsamında da, tarımsal üretim sıkıntısı çeken bölgelerde fide dağıtımı yapılıyor. Tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğinin desteklendiği projede ilk etapta, 27 dönüm araziye bin 850 lavanta fidesi dikildi.Ayrıca çiftçilere yönelik olarak, “Yerel Tohum, Ulusal Güç” sloganıyla Yerel Tohum Merkezi’ni de hayata geçirildi.

ETİKETLER
süs bitkici
YAZDIR