Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazotla ilgili çok önemli karar

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Farklılaştırılmış Akaryakıtlara ilişkin düzenlemesini yaptı. Piyasada hali hazırda bulunan farklılaştırılmış akaryakıt, standartlara uygun akaryakıta %0,5 oranı geçmemek kaydıyla çeşitli katkı maddelerinin eklenmesi yoluyla elde ediliyor ve çeşitli ticari markalar altında tüketicilere sunuluyor. EPDK yaptığı düzenleme ile tüketicinin doğru şekilde bilgilendirilmesini ve tercihini de bu bilgilendirme kapsamında herhangi bir yönlendirme olmaksızın yapmasını sağlayacak.

Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazotla ilgili çok önemli karar
Araç sahipleri dikkat! Benzin ve mazotla ilgili çok önemli karar
GİRİŞ 18.07.2019 15:41 GÜNCELLEME 18.07.2019 15:41
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Düzenlemede eklenen katkı maddelerinin, akaryakıt hangi özelliğini ne oranda iyileştirdiğine dair resmi raporların EPDK’ya sunulması zorunluluğu getirilirken, farklılaştırılmış akaryakıtın tanıtımı ve tüketiciye sunumu aşamasında söz konusu raporlarda yer alan bilgilerin dışına çıkılmaması zorunluluğu da bulunuyor.
Düzenleme kapsamında, farklılaştırılmış akaryakıtın satıldığı noktaların üzerinde veya yakınında, farklılaştırılmış akaryakıtın etkilerinin hangi oranda veya aralıkta (en az ve en fazla) olduğuna ilişkin açık ve kolay anlaşılabilir şekilde Kuruma sunulan bilgilerle uyumlu bilgilendirme metninin yer alması zorunluğu getiriliyor.

TÜKETİCİNİN TALEBİYLE VERİLECEK

Bilgilendirme metninde ayrıca “Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne göre tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile diğerleri arasında, kalite vb. düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör vb. araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır. Farklılaştırılmış akaryakıt sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir.” ifadesi yer alacak.

1 KURUŞ DAHİ OLSA...

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bir kez daha marka odaklı hareket edilmemesini ve 1 kuruş dahi olsa ucuz satış yapan akaryakıt bayilerinin tercih edilmesini tavsiye etti. Avrupa’nın en kaliteli akaryakıtın Türkiye’de satıldığını hatırlatan Başkan Yılmaz: “İstanbul’da satılan akaryakıtın kalitesi ile Hakkari’de, Sinop’ta, Kırıkkale’de satılan akaryakıtın kalitesi aynı. Ben kendi aracımda katkılı ürün değil, 1 kuruş da olsa ucuz olan akaryakıtı tercih ediyorum ve vatandaşlarımıza da bunu tavsiye ediyorum” dedi.

Başkan Yılmaz şunları söyledi:  “Vatandaşlarımız illa katkılı ürün tercih edecekse bayi görevlisinin yönlendirmesi ile değil, bilimsel verilere bakarak hareket etmeli. Yaptığımız düzenleme bu konuda önemli bir adım. Katkılı akaryakıtta vaatler değil, resmi belgeler ve teknik raporlar konuşacak. Vatandaşlarımız da bu bilimsel verilere göre ürün satın alacak. Katkılı ürünün vaat ettiği sonuçları elde edip etmediğini yine vatandaşımız takip etmeli, ona göre bayi-ürün seçimini yapmalı”

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
benzin mazot dize
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • numan 10 ay önce Şikayet Et
  kendi petrolümüzden, kendi benzimizi kullanmak istiyoruz
  Cevapla
 • SALİH SAHİL 10 ay önce Şikayet Et
  bu ne ya...
  Cevapla
 • Ömer 10 ay önce Şikayet Et
  Bir taraftan kendi petrol uretimimizin ancak yüzde 10 gibi kısmını üretirken öte taraftan petrol nakilden iyi para kazanıyor Devlet. ..Dogalgazda ise ek müthiş bir gelir kalemi olusmusken. .Faiz canavarı hepsini silip süpürüyor
  Cevapla
 • EbuSaid 10 ay önce Şikayet Et
  Küçük motorlu araçlarda çekiş gücü katkili motorin ile ciddi manada fark ediyor.
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Şu mazotu indirin kardeşim tarlada günlük 300 350 mazot gidiyor.bu fiyata bişey üretilmez
  Cevapla
 • fakirmucit 10 ay önce Şikayet Et
  tarlanızın küçük bir bölümüne yağlı tohum bitkisi ekin. Bunları işleyip kendi biyodizelinizi rahatlıkla üretebilirsiniz. Çok küçük bir yatırım yeterli bunun için. Her şeyi devletten beklemek huyumuza bir son verme zamanı geldi de geçiyor bile. Bahsettiğim sistemi kendiniz üretebilmek için interneti biraz araştırmanız yeterlidir. Selametle
  Cevapla
 • Ddss 10 ay önce Şikayet Et
  Tarla diyosun demek ki çiftçisin. Devlet dekar başına kaç kuruş mazot desteği veriyor onu da yazıver bakalım..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle