Motorin ve benzine zam! ÖTV düşürüldü

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıyacak.

Motorin ve benzine zam! ÖTV düşürüldü
Motorin ve benzine zam! ÖTV düşürüldü
GİRİŞ 16.07.2019 19:50 GÜNCELLEME 16.07.2019 19:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıyacak. Motorinde 3 kuruş benzinde ise 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

 

 

AA muhabirinin Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı eşel mobil sistemi bu yıl benzin ve motorin için üçüncü kez tekrar devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarında yaşanan 18 kuruşluk artışın 15 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 3 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

 

 

Ankara'da ortalama 6,39 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,54 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,32 liradan 6,47 liraya, İzmir'de 6,40 liradan 6,55 liraya yükselecek.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 11 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 9 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara'da ortalama 7,05 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,16 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,97 liradan 7,08 liraya, İzmir'de 7,04 liradan 7,15 liraya yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel Mobil Sistemi nedir?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi ile, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Adalı 10 ay önce Şikayet Et
  Dolarda artış yok, petrolde artış yok iken bu zam da ne oluyor? Devletimiz mutlaka müdahale etmelidir.
  Cevapla
 • Abdullah 10 ay önce Şikayet Et
  Zamı zaten devlet yapıyor neden bahsediyorsun
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Desenize dolar firlayacak...
  Cevapla
 • clgngenc 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin günlük petrol üretimi geçtiğimiz yıllara göre %500 arttı, üretimin tüketimi karşılamasına az kaldı o yüzden tam dışa bağımlı sayılmayız. Gelecekte petrol üretimi tüketimi geçerse indirim söz konusudur.
  Cevapla
 • Cumhurdan biri 10 ay önce Şikayet Et
  Bir çok ailenin birden fazla arabası varken, toplu taşıma araçlarını kullanma alışkanlığını artırmadığımız müddetçe indirim beklemeyin, evine ekmek almazken araba alma hesabı yapan Türk milleti petrol simalarından zengin etmeye devam eder, acımıyorum litresi on lira olsun müstahak.....
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Hocam iyi diyorsunda ilçeye gidiş dönüş 20 tl tutuyo toplu taşımayla arabamla gidince 22 tl tutuyo millet bide bu yüzden kendi aracıyla gidiyo hele iki kişiysen misliyle karda oluyosun toplu taşımaya göre
  Cevapla
 • Zamsavar 10 ay önce Şikayet Et
  İşimize gidip geliyoruz gittiğimiz yere doğrudan toplu taşıma yok bu kadar düşüncesiz olmayın asıl sana müstahak ver mehteri.
  Cevapla
 • Halk 10 ay önce Şikayet Et
  Yok arkadaş, bu zihinlerle nasıl büyük ülke olacağız biz. Bu devirde araba lüks mü oldu, arkadaş olay sadece şahsi araç mı, iç ticaret su veya hidrojen yakıtla sağlanıyor da benim mi haberim yok. Açık bir gerçek var, enerji pahalıysa her şey pahalı olur. Anlamıyorsan ben ne yapayım.
  Cevapla
 • Umut 10 ay önce Şikayet Et
  Yerli elektrikli araba yapılsın bir an önce de bitsin bu dışa bağımlılık.
  Cevapla
 • emrew 10 ay önce Şikayet Et
  elektrigi nasil uretiyorsun peki
  Cevapla
 • Özgur 10 ay önce Şikayet Et
  Normali var sanki elektrikli diyorsun bir de
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle