Türkiye'den yeni hamle! Akdeniz'e gidiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ettiğini açıkladı. Bakanlık, MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin de Marmara'daki çalışmalarının hemen ardından Akdeniz'deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderileceğini bildirdi.

Türkiye'den yeni hamle! Akdeniz'e gidiyor
Türkiye'den yeni hamle! Akdeniz'e gidiyor
GİRİŞ 16.07.2019 15:46 GÜNCELLEME 16.07.2019 16:06
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki arama ve sondaj faaliyetlerine aynı azim ve kararlılıkla devam ettiği kaydedilerek, "Hem kendi kıta sahanlığımızda hem de KKTC'nin Türkiye Petrolleri'ne verdiği ruhsat alanlarında çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Arama ve sondaj gemilerimiz bölgedeki bütün operasyonlarını planlandığı şekilde yürütüyor ve yürütmeye devam edecek. Türkiye bölgedeki kaynakları arama, üretme ve uluslararası pazarlara iletme kabiliyet ve gücüne sahiptir" denildi.

 

 

Bölgedeki arama faaliyetlerine 4'üncü geminin de dahil edileceği belirtilen açıklamada, "Fatih ve Yavuz Sondaj gemilerimiz ve Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Arama gemimizle bölgede sürdürdüğümüz faaliyetlerimize şimdi dördüncü gemimizi de dâhil ediyoruz. Ağustos 2017'den bu yana Karadeniz ve Marmara'da sismik araştırmalarını sürdüren MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz de Marmara'daki çalışmalarının hemen ardından Akdeniz'deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek. Öte yandan, Türkiye’nin bölgedeki egemenlik haklarını yok sayacak her türlü girişim karşısında ilgili Bakanlıklarımızla beraber koordinasyon içerisinde gerekli tedbirleri almaya da devam edeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 25
 • ihsan 1 yıl önce Şikayet Et
  keriz ab kıbrısta sadece rummu var
  Cevapla
 • byrm 1 yıl önce Şikayet Et
  oruc reis ganimetleri bulmadan dönmek yok inşaallah
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  hey yavrum heeey
  Cevapla
 • 1299 1 yıl önce Şikayet Et
  Akıyo bu akşam maşaallah
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kktc bize neden ruhsat veriyor? Yarın öbür gün bunu iptal edip düşmanlarımıza ruhsat veremez mi?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  VE R(E) MEZ... Çünkü bize muhtaçlar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle