ABD'den yeni öneri: Günlük cezası 1 milyon dolar

ABD Başkanı Donald Trump´ın Cuma günü Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik yaptığı eleştirilerin ardından, ABD Temsilciler Meclisi teknoloji şirketlerinin dijital hizmetler vermesini yasaklayan yeni bir yasa teklifi sundu.

ABD'den yeni öneri: Günlük cezası 1 milyon dolar
ABD'den yeni öneri: Günlük cezası 1 milyon dolar
GİRİŞ 15.07.2019 11:54 GÜNCELLEME 15.07.2019 16:44
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi, ABD´de teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak hizmet vermelerini ve piyasaya dijital para birimleri sürmelerini yasaklamayı öngören bir teklif taslağı sundu.
 
CNBC´de yer alan habere göre, Facebook´un kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan uygulaması Calibra´nın mecliste büyük tepki toplamasının ardından oluşturulan teklif taslağı, onaylanması durumunda kurallara uymayan şirketlere günlük 1 milyon dolar ceza verilmesini öngörüyor.
 
"Büyük Teknoloji Şirketlerini Finans´tan Uzak Tutma Yasası (Keep Big Tech Out of Finance)" ismi verilen söz konusu taslakta büyük teknoloji şirketleri, çevrimiçi platform hizmetlerinden yıllık en az 25 milyar dolar gelir elde eden şirketler olarak tanımlanırken, şu değerlendirme yapıldı:
 
"Büyük bir teknoloji platformu bir değişim aracı, hesap birimi, tasarruf aracı veya benzer başka amaçlar doğrultusunda kullanılmak üzere dijital varlıkların operasyonunu ve yönetimini yapamayabilir."
 
ABD Temsilciler Meclisi´nden gelen söz konusu yasa taslağı, ABD Başkanı Donald Trump´ın Bitcoin, Facebook´un kripto praa birimi Libra ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirisinin ardından geldi. Trump, 2020 yılında piyasa sürülmesi planlanan Libra´ya değinerek Cuma günü resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kripto para birimlerinin "banka olmak istiyorlarsa" bankacılık patenti almaları gerektiğini ve ABD yasalarına uymaları gerektiğini belirtmişti.

 

 

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Abdullah64 1 yıl önce Şikayet Et
    Para gecislerinden dolar sayesinde oara kazanma devei bitiyor. Pastadan ne kopaesak kar hesabi yapıyorlar
    Cevapla
  • Momedo 1 yıl önce Şikayet Et
    Destelediğiniz teknolojinin kölesi olacaksınız. Maşa olarak kullandığınız zenginlerin zenginlikleri artık devlet iç dış ticaret hacmine ulaştı ve devlet memuru kadar çalışanlara sahip kendi istihbaratları bile var sadece resmi polisleri yok polislerede maaş teklif etseler emniyette onların askeriye zaten silahları teknolojik silahlar 1 yere kadar müdahale edebilirler. Olsun yinede bize yarar kendi zenginlerinizle bile kavganız hoşumuza gider.
    Cevapla