Emekliye 344 lira ek ödeme

Memur emeklilerine iyi haber geldi. Memura yapılan aile yardımının emeklilere de verilmesi planlanıyor. Tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine her ay 344 lira ödenecek.

Emekliye 344 lira ek ödeme
Emekliye 344 lira ek ödeme
GİRİŞ 15.07.2019 10:41 GÜNCELLEME 15.07.2019 10:41
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Türkiye'deki milyonlarca emekli, promosyon, ikramiye, ek ödeme gibi uygulamalarla maaşlarına ilave gelir elde edebiliyor. Şimdi ise bunlara bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. Hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği, memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesini istiyor. 

 

 

GÖZLER KPDK TOPLANTISINDA 
 
Bu kapsamda gözler, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. KPDK'da memurlara ve emeklilere yönelik pek çok talep ve konu masaya yatırılacak. Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı. Memur sendikaları da yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” demeye hazırlanıyor. Konu, KPDK'da  karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak. ​

EŞ VE ÇOCUK İÇİN ÖDENİYOR 
Aile yardımı talebi hayata geçilirse, emekliler aylık 344 liraya varan ek gelire kavuşacak. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar aylık 278 lira 69 kuruş. Çocuk yardımı tutarı da 0-6 yaş için 65 lira 30 kuruşken, 6 yaş üstü için 32 lira 65 kuruş. 


DÖNEMSEL YÜKSELİŞ VAR 
Halen eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409 lira 29 kuruş aile yardımı alabiliyor. Ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor. Eğer emeklilere de aile yardımı hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343 lira 99 kuruş ek ödeme alabilecek.
 
MEMURLARA İKRAMİYE TALEBİ
Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi, en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor.
Bu talep kabul edilirse, memurlar 1.240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanı olacak. 

 

 

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • EMEKLİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bir şu emeklisi bu emeklisi şeklinde ayrım olması uygun değil bunların hepsi emekli hepsi aynı şartlarla yaşaya çalışıyorlar sana var diğerine yok böyle şey olmaz.
  Cevapla
 • Yilmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Işçi ve isci emeklilerine niye vermiyorsunuz Allah sizi bildiği gibi yapsin.
  Cevapla
 • Abbas kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Amin amin amin
  Cevapla
 • CENGİZ 1 yıl önce Şikayet Et
  Diğer emekliler bu memleketin insanı değilmi . çocuğu olan bütün emeklilere verilsin.
  Cevapla