Tam 9 yıl sürdü! Türkiye, 'Çin Seddini' aşmayı başardı

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kiraz üretiminde dünya lideri olan Türkiye, yıllık 800 milyon dolar kiraz ithal eden Çin'e, ürün satmak için 2010 yılından beri sürdürdüğü mücadeleyi kazanarak, dış satımda "Çin Seddini aşmayı" başardı.

Tam 9 yıl sürdü! Türkiye, 'Çin Seddini' aşmayı başardı
Tam 9 yıl sürdü! Türkiye, 'Çin Seddini' aşmayı başardı
GİRİŞ 11.07.2019 16:03 GÜNCELLEME 11.07.2019 16:03
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bu yıl ilk kez kiraz ihracatı vizesi alınan Çin'e 1 milyon 380 bin dolarlık dış satım gerçekleştirildi. Hong Kong'a ise bir önceki yıla göre yüzde 76'lık artışla 3 milyon 357 bin dolarlık Türk kirazı gönderildi.

 

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Çinlilerin kirazı çok sevdiğini ve sofrasında bu ürünün olmasının prestij göstergesi olduğunu belirtti.

Türkiye, ABD'nin payını kapacak

 

 

Çin'e kiraz ihracatının önündeki engellerin kaldırılması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı iş birliğinde yürüttükleri çalışmalarla bu ülkeye ihracatın başladığını ifade eden Uçak, Çin ile yapılan bağlantılar sonucunda bu yıl toplamda 200 milyon dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Hava koşullarından dolayı bu yıl kiraz ihracatının 2 hafta geç başladığını vurgulayan Uçak, "Türkiye'nin geçen yıl aynı döneme göre kiraz ihracatı bu yıl miktar bazında yüzde 6 düşmesine karşın, değer bazında yüzde 2 artış gösterdi. Türk ihracatçısı hava kargo sayesinde kiraz ve diğer yaş meyve sebze ürünlerinin ihracatında dünyada daha etkin olacak." ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • izzet 10 ay önce Şikayet Et
  Bu millete kokuşmuş soğanı kaça sattınız ya domatesler kaç liraydı ? ihracat fiyatı ile bize satış fiyatını çok iyi biliyoruz Allah büyüktür .etin yanına yaklaşılmıyor .yağın fiyatı ortada onu yeme bunu yeme .bedava fiyata ihraç edin ballandıra ballandıra'da anlatın öyle'mi ?
  Cevapla
 • Kamil 10 ay önce Şikayet Et
  Bedavadan biraz pahalı gönderiyoruz tabi alırlar. Ama iç piyasada pahalılık artacaktır Çin pazarı açılınca. Rusyaya organik domatesi 90 kuruşa veriyoruz iç piyasada ise yazın 2 lira. Patatesi altmış kuruşa ihraç ediyoruz bizde pahalanıyor.
  Cevapla
 • ozc 10 ay önce Şikayet Et
  üzücü haber... demek ki bundan sonra kalitesiz kiraz yurt içinde kalacak ve fiyatıda daha pahalı olacak...
  Cevapla
 • Enes şahin 10 ay önce Şikayet Et
  Adamlar teknoloji satıyo almak için kapısında köle oluyoruz biz ise kiraz satıyoruz satmak için yine kapısında köle oluyoruz
  Cevapla
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Çok guzel ihracatçı kazansın halk pahalıya yesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle