Fed Başkanı Powell'dan faiz kararı hakkında önemli sinyal!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 'Son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir' dedi.

Fed Başkanı Powell'dan faiz kararı hakkında önemli sinyal!
Fed Başkanı Powell'dan faiz kararı hakkında önemli sinyal!
GİRİŞ 10.07.2019 20:32 GÜNCELLEME 10.07.2019 22:29
Bu Habere 29 Yorum Yapılmış

Washington'da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söyledi.

 

 

"SON AYLARDA ARTAN EKONOMİK BELİRSİZLİKLER ABD EKONOMİSİNİ DE ETKİLEYEBİLİR"

Powell, "Buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meseleleri henüz çözümlenmedi." ifadelerini kullandı.

 

 

ABD'de zayıf enflasyonun halihazırda tahmin edilenden daha kalıcı olabileceği uyarısında bulunan Powell, "Bu gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Bunların ABD ekonomisi ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

"FED, LİBRA İLE İLGİLİ ENDİŞELERİ ÇÖZME YÖNÜNDEKİ ÇABALARI KOORDİNE EDİYOR"

Jerome Powell, Fed'in haziran ayındaki toplantısından bu yana ABD ekonomisindeki belirsizliklerin ticaret gerilimlerinin de etkisiyle arttığını, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı yarattığını vurguladı. 

Powell, haziran ayına ilişkin güçlü istihdam verilerinin Fed'in bakışını değiştirip değiştirmediğine ilişkin soru üzerine, "Sorunuza doğrudan bir cevap vereyim; hayır." ifadesini kullandı.

Facebook'un piyasaya sürmeye hazırlandığı "Libra" adı verilen para birimine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Powell, Fed'in, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ettiğini söyledi.

"BAŞKAN TRUMP 'GİT' DERSE TABİİ Kİ GİTMEM"

Fed Başkanı Powell, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini görevden alabileceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, "Başkan Trump 'git' derse tabii ki gitmem. Kanun, bana 4 sene boyunca bir süre verdi ve ben bu süre boyunca hizmet edeceğim." diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ SİNYALİ OLARAK ALGILANDI

Powell'ın konuşması, Fed'in, güçlü çıkan istihdam verilerine karşın 30-31 Temmuz'daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yönündeki piyasa görüşünü destekledi.

DOLAR'DA AŞAĞI YÖNLÜ HAREKET

Powell'ın açıklamaları sonrası Dolar/TL kuru yönünü yeniden aşağı çevirdi.

Gün içerisinde 5,75'i gören Dolar, Powell'ın mesajlarının ardından 5,67'ye kadar indi.

YORUMLAR 29
 • polat 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar kendi parasını değeri yüksek diye olması gerekeni yapmaya uğraşıyor, yani batmıyorlar, ayrıca çinde aşırı değerlenen parasını değerini düşürmek için müdahale etti hatta amerika çine kızdı yuanı düşürüp haksız rekabet yapıyor diye. Sİz ekonomi bilmeden siyaset yapıyonuz ya. Azıcık araştırın okuyun. IKRA yani OKUYUUUUNNN
  Cevapla
 • Dede 3 yıl önce Şikayet Et
  50 metredeki mayını gösteren dur onu türkiye şirketi niye satıl almıyor hisselerini satıl alsin 1000 tane ortak üretsin türk şirketi israil bile almış duron dan bizim kiler ne duruyorlar
  Cevapla
 • tim 3 yıl önce Şikayet Et
  Akli olan dolarini altina cevirir ...yoksa gun gelir dizlerinizi doversiniz demedi demeyin...
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Altın fiyatı dolara ve ons bazlı fiyata bağlıdır. Ons fiyatı da dolar üzerinden belirlenir. Yani altın 2 kez dolara bağlıdır. 1 ons altın=1421 dolar şu an. Dolar 5,68 TL. 1 Ons=31,1 gramdır. 1421*5,68/31,1=259,5TL eder ki. Bu da 1 gram altının TL cinsinden değeridir. Umarım anlaşılmıştır.
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunların hepsi batışınızın ayak sesleri , çok bir zaman kalmadı batmanıza
  Cevapla
 • İnegöllü 3 yıl önce Şikayet Et
  En güzel kar.Kulpsuz ata lira.Gerisi hikaye ve masal.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle