Erdoğan, MB Başkanı'nı neden görevden aldığını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ardından Ankara'ya dönüşü sırasında, gazetecilere gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Murat Çetinkaya'yı görevden alma sebebini açıkladı.

Erdoğan, MB Başkanı'nı neden görevden aldığını açıkladı
Erdoğan, MB Başkanı'nı neden görevden aldığını açıkladı
GİRİŞ 10.07.2019 01:00 GÜNCELLEME 10.07.2019 01:01
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'teki temaslarının ardından Ankara'ya dönüşü sırasında, aralarında Kanal 7 Ankara temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet'in de bulunduğu gazetecilerin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Murat Çetinkaya'yı görevden alma sebebini açıkladı.

SORU: MERKEZ BANKASI DEĞİŞTİRİLMESİ GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GERÇEKLEŞTİ. SÜREÇLE İLGİLİ ÇOK FAZLA BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ. SÜREÇLE İLGİLİ SİZ BİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ GEREKÇELER VS BİR DE KISA DÖNEMDE EKONOMİYE DAİR YENİ ATILACAK ADIMLAR İLE İLGİLİ PAYLAŞACAĞINIZ BİLGİLER OLUR MU?

'AĞIR BEDELLER ÖDENDİ'


Merkez Bankası ile ilgili attığımız adım yeni yönetim sisteminin cumhurbaşkanına vermiş olduğu bir yetkinin neticesidir. Çünkü Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar. Şimdi burada da yapı içerisinde Sayın Başkanın kendine has birçok tasarrufu olmuştur ve bu tasarruflar neticesinde de maalesef ağır bedeller ödendi.

'ARTIK ÇEKİLMEZ OLDU...'

Bu artık bir yere kadar katlanılabilirdi, çekilmez oldu ve ondan sonra da bunu başta Hazine ve Maliye Bakanım olmak üzere arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık ve bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra da burada bir değişikliğe gitmenin faydalı olacağına inandık ve yine Merkez Bankasına yabancı olmayan, orada başkanvekili konumunda olan bir arkadaşımızı sektörün içerisinde olan, finans sektöründe olan bir arkadaşımızı bu göreve getirmiş olduk. Tabi Merkez Bankası özellikle de ekonominin finans ayağında en önemli kilit. Orayı tamamıyla biz revize edemezsek, orayı sağlam temellere bağlayamazsak orada ciddi sıkıntıları yaşamayla karşı karşıya kalabiliriz. İşte mali istikrar diyoruz, finans noktasındaki atılacak adımlardaki kararlılık diyoruz.

'ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN HAYIRLI OLACAĞINA İNANDIK'

Bütün bunlarla en önemli adım tabi para politikası meselesi. Para politikası noktasında hep Para Politikası Kurulu toplandığı zaman “Acaba buradan bu defa ne çıkacak?” Bir diğer taraftan ayda bir toplanan Para Politikası Kurulu, beyefendinin zamanında biliyorsunuz senede 10 aya indirildi. Tabi bütün bunlar da niçin? Bunlar bize sorularak değil kendi kendine yapılmış şeyler. Bütün bunların yanında bir başka adım daha atıldı. Başkan yardımcılıkları yetmiyormuş gibi bir de genel direktörlükler adı altında direktörlükler oluşturuldu. En önemlisi piyasalara güven vermedi. Piyasalarla iletişimi iyi değildi. Tabi bunların hepsi oralarda başka sıkıntıları da meydana getirdi. Bundan dolayı artık böyle bir değişime gidilmesinin ülke ekonomisi için hayırlı olacağına inandık ve bu adımı attık.
 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • kkkk 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeni Başkan . Yerli ve Millidir.
  Cevapla
 • mardini 1 yıl önce Şikayet Et
  faizci kafayla 90 yıllarda dolar 1buçuk milyon Tl yi aşmıştı. bu yeni sistem faizci kafadan daha iyi. ama dış çevrelerden gelecek ve içerideki hain işbirlikçilerin saldırılarıyla gene ekonomide zor günler elbet geçireceğiz. ama direnmek gerekecek. pes eden faizcilere ve dolar kuruna teslim olur. unutmayın dolar yükselince dolara yüklenen hainler karlarını ancak yüksek faizle revize ederler. faiz düşükse dolarları işe yamaz. direnmeyle düşmek zorunda kalırlar.
  Cevapla
 • Almanyada Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Merkez Bankasının kurulduğundan beri adı açıklanmayan ve hisselerin 10%unu elinde tutan kimdir? Bu açıklanana kadar merkez bankası Türkiyenin değil CHP gibi devleti hâlâ elinde tutan ve yöneten kişiler ve kurumlarındır.
  Cevapla
 • Yeter 1 yıl önce Şikayet Et
  Şu faizleri düşürün artık
  Cevapla
 • hemmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Mrk bankasının başına gelenler genellikle faiz lobisiyle içiçe olanlardır. Kesinlikle masum değiller.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle