Yeşil sahadan sonra piyasaların da şampiyonu oldu

Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketlerinden Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar, hisselerindeki yüzde 18,55'lik artışla yılın ilk yarısında yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Yeşil sahadan sonra piyasaların da şampiyonu oldu
Yeşil sahadan sonra piyasaların da şampiyonu oldu
GİRİŞ 03.07.2019 09:29 GÜNCELLEME 03.07.2019 11:31

AA muhabirinin derlediği verilere göre, spor endeksi, söz konusu  dönemde yüzde 3,4 değer kazandı. Spor Toto Süper Lig'i şampiyon olarak tamamlayan  Galatasaray, bu başarılı performansını borsada da sürdürdü ve hisselerindeki  yüzde 18,55'lik artışla yılın ilk yarısında borsada yatırımcısına en fazla  kazandıran spor şirketi oldu.

 

Şubat ayında Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesinin (CAS), kulübün UEFA  ile olan yapılandırma anlaşmasının devam etmesine yönelik itirazının kabul  edildiğini bildirmesi üzerine Galatasaray'ın hisselerinde yükselişler görülmüştü.  Galatasaray'ın derbi maçlarında aldıkları başarılı sonuçlar sonrasında da  şirketin hisseleri borsada başarılı performans göstermişti.

Fenerbahçe Futbol AŞ'nin hisseleri de yılbaşından bu yana yüzde 7,51  artış kaydetti. Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği ise yılın ilk  yarısında  yüzde 25,85 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren spor şirketi oldu.  Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ise söz konusu dönemde   yatırımcısına  yüzde 9,26 kaybettirdi.

 

HAZİRAN AYINDA EN FAZLA KAZANDIRAN TRABZONSPOR OLDU

Futbol kulüplerinin borçlarının yapılandırılmaya başlanacağına yönelik beklentilerle bütün spor kulüplerinin hisseleri haziran ayında yatırımcısına  kazandırdı.

Bu beklentiler ve haberlerin ardından Türkiye Bankalar Birliği (TBB),  futbol kulüplerinin idari ve mali yapılarının bir bütünlük içinde yönetilmesi  amacıyla kulüpler ile ilgili bankalar arasındaki yapılandırma çalışmalarının  devam ettiğini duyurmuştu.

Yapılan çalışmalarla, futbol kulüplerinin mali bünyelerini  güçlendirerek çağdaş bir yapıda faaliyet göstermesini sağlayacak kurallar ve  ilkelerin belirlenmesi amaçlanıyor. Kulüplerin yapılandırmadan en önemli  kazanımlarının ise UEFA Finansal Fair Play açısından sorun yaşamamaları ve  giderlerini kontrol altına alıp yönetebilir seviyelere getirmeleri olması  hedefleniyor. Kulüplerin gelir-gider dengesini sağlamada iyileşme olacağı tahmin  ediliyor.

Haziran'da yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi yüzde 17,24  ile Trabzonspor oldu.  Trabzonspor, aynı zamanda bankalarla yapılandırmayı  açıklayan tek kulüp oldu. Kulüp, mevcut finansal borçlarının 2 yılı anapara  ödemesiz olmak üzere 5 yıl vade ile yapılandırıldığını duyurdu.

Hisselerinin borsadaki kazançları yönünden, haziran ayında,  Trabzonspor'u yüzde 6,52 ile Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ,  yüzde 4,49 ile Fenerbahçe Futbol AŞ ve yüzde 4,26 ile Galatasaray Sportif Sınai  ve Ticari Yatırımlar takip etti.

EN FAZLA PİYASA DEĞERİNE GALATASARAY SAHİP

Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında en fazla piyasa  değerine Galatasaray sahip. Galatasaray, haziran ayını 793 milyon 800 bin lira  piyasa değeriyle tamamladı. Söz konusu dönemde, Galatasaray'ı 736 milyon 411 bin  200 lira ile Fenerbahçe, 352 milyon 800 bin lira ile Beşiktaş ve 306 milyon lira  ile Trabzonspor izledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR