Dikkat! WhatsApp milli güvenlik sorunu olmaya başladı

Güvenlik güçlerinin görev yerlerinden ya da katıldıkları operasyonlardan sosyal medya üzerinden fotoğraf paylaşmasının neden olduğu sıkıntılar herkesin malumu. Ancak, özellikle son dönemlerde daha da artan 'bilgi akışını cep telefonu üzerinden sağlamak' refleksi çok daha büyük sıkıntılara neden olabilir. Polis ve askerlerin güvenli hatlar yerine doğrudan WhatsApp ve benzer uygulamalar üzerinden tüm akışı sağlamasının 'geri dönülmez zararlar' verebileceğine işaret eden uzmanlar yerli ve milli yazılımların önemine değindi.

Dikkat! WhatsApp milli güvenlik sorunu olmaya başladı
Dikkat! WhatsApp milli güvenlik sorunu olmaya başladı
GİRİŞ 26.06.2019 08:50 GÜNCELLEME 26.06.2019 08:57
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Son dönemlerde TSK mensubu askerlerin ya da Emniyete bağlı polislerin sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımların ne denli büyük riskleri beraberin getirdiği yüksek sesle tartışılıyor.

 

 

Konunun uzmanlarına göre, Türkiye bu paylaşımların yapılmasından çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya kalmak üzere.

Güvenlik güçlerinin 'güvenli' iletişim kanallarını bırakarak, kendi işleriyle ilgili tüm süreci 'akıllı cep telefonları üzerinden' yürüttüğüne işaret eden uzmanlar, yabancı ülkelerin programları kullanılarak sağlanan bu iletişimin çok ciddi bir milli güvenlik sorunu olduğu görüşünde.

 

 

FİŞİ ÇEKTİKLERİ AN MİLYONLARCA KİŞİ İLETİŞİM KURAMAZ

Türkiye'nin bu alanda hizmet veren sayılı firmalarından biri olan ve tamamen yerli-milli bir yapıyla yoluna devam eden Kamapp Messenger uygulamasını hayata geçiren firmanın sahibi Nihat Cindioğlu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

15 Temmuz 2016'daki FETÖ'cü darbe girişimi sonrasında tamamen yerli ve milli bir iletişim uygulaması yapmak için yola çıktıklarını anlatan Cindioğlu, "O gece anladık ki eğer böyle bir durumda bize sundukları iletişim programlarının fişini merkezden çekseler, milyonlarca vatandaşımız birbiriyle iletişim sağlayamaz" şeklinde konuştu.

YAPILAN HER PAYLAŞIM ÖNCE MERKEZE GİDİYOR

Yabancı firmalar tarafından yapılan uygulamaların kullanıcıların tüm konuşmalarını, fotoğraf ve videolarını önce kendi merkezlerine ardından mesaj olarak karşı tarafa gönderdiklerini anlatan Cindioğlu, şunları söyledi:

"WhatsApp uygulamasını Facebook'un 16 milyar dolar vererek satın almasının arkasında yatan gerçeği iyi analiz etmemiz gerekiyor. 'Big Data' denilen bir kavram var. Sizin bilgileriniz üzerinden neleri sevdiğiniz, alışverişte nelere dikkat ettiğiniz, nelerden hoşlanmadığınız, siyasi partilerin hangisine oy verebileceğiniz ve hangi noktalarda kararsız olduğunuz gibi sizi siz yapan tüm unsurları analiz eden bir sistem var karşınızda. Çağımızda bilgi o denli önemli ki, bu nedenle ücretsiz olarak kullanabildiğimiz bir program milyarlarca dolar ediyor. Eğer bir ürünü ücretsiz kullanıyorsanız ürünün bizzat kendiniz olduğunu bilmeniz lazım."

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • yerli 1 yıl önce Şikayet Et
  yerli yazılımlar ağ trafiğini nereden sağlayacak? internetten değil mi? peki internetin ağa babası kim? abd... milleti yerli yazılım diye kandırmayalım... sadece türkiye için ve türkiye içinde çalışan milli ağ yapımız olmalı... rusya bunu yapmaya çalışıyor... abd internetin fişini çekse alternatif ağ yapımız olmalı...
  Cevapla
 • Baybars 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkcell bip vb. yerli uygulamalar kullanın
  Cevapla
 • Logan 1 yıl önce Şikayet Et
  Destegini kesin Whatsapp ne greregi var kim ne derse desin yerli yazilimlari kullanin mal gibi uygulama kullanacaginiza whatsapp gibi hatta instagram facebook whatsapp messenger gibi
  Cevapla
 • Halk 1 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat edilmesi gereken bir konu .
  Cevapla
 • İzmir Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok sıkıntı bir durum yasak olması gerek ses görüntü yer tespiti edilir askerlerimizde uyanık pompası gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle