Kamu işçileri için istenen zam oranı belli oldu

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sundu.Türk-İş, tüm kamu işçilere seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep etti.

Kamu işçileri için istenen zam oranı belli oldu
Kamu işçileri için istenen zam oranı belli oldu
GİRİŞ 19.06.2019 15:11 GÜNCELLEME 19.06.2019 16:02
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Bakan Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Atalay başkanlığındaki Türk-İş heyetini Bakanlıkta kabul etti.

200 bin kamu işçisini ilgilendiren görüşmede, Türk-İş Genel Başkanı Atalay, sözleşmeye dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'a sundu. 

 

Türk-İş'in temel talepleri arasında en düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı verilmesi yer aldı.

"İmkanlar çerçevesinde nihai bir sonuca ulaştıracağız"

Bakan Selçuk, kendilerine iletilen talebi hükümet olarak değerlendireceklerini belirterek, "Konfederasyon temsilcilerimizle tekrar bir araya geleceğiz. İnşallah uzlaşıyla kamuda çalışan işçilerimizin mali haklarını, imkanlar çerçevesinde düzenleyerek nihai bir sonuca ulaştıracağız." dedi.

"Vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 lira"

Türk-İş Genel Başkanı Atalay da sözleşme görüşmelerinin 200 bine yakın kamu işçisini ilgilendirdiğine dikkati çekerek, görüşmelerin işçilerin aileleriyle birlikte 1 milyonu aşkın kişiyi etkilediğini söyledi.

En düşük işçi ücretinin brüt 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilere seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep ettiklerini bildiren Atalay, şunları söyledi:

"İşçilerimizin ocak ayında aldığı ücrette, nisan-mayıs itibarıyla vergi kesintisi oluyor. Yaklaşık 3 bin lira ücret alan bir işçinin 300 liranın üzerinde kaybı oluyor. Bununla ilgili iki dönem önce 'Denge Tazminatı' maddemiz vardı. İlk dönem 500 liraydı, geçen dönem 750 lira oldu. Bu sene vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 lira. Bunun dışında sosyal haklarla ilgili oluşacak zamların da bunlara ilave edilmesini istiyoruz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Ergün Atalay
YAZDIR
YORUMLAR 94
 • kamu işçisi.. 1 yıl önce Şikayet Et
  vergi sabitlensin, ücret skala ayırımı kaldırılsın ve izinden kesilenler kaldırılsın.
  Cevapla
 • Kamuda Hizmetli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yüksek lisans mezunu Yardımcı hizmetler sınıfı ne olacak
  Cevapla
 • Mete TÜRK 1 yıl önce Şikayet Et
  Brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı . oh ne ala . Daha yok mu Memura gelince yüzde 3 zammı zor verirler. İşçiler sendikalı olduğu için mi böyle yapılıyor. saçmalamayın. Memura ne verildiyse aynısı işçiye verilmeli. Beğenmeyen çalışmaz.
  Cevapla
 • Soner 1 yıl önce Şikayet Et
  Oturduğun masanın vidasını bile işçi sıkıyor
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Her sene yayvan yayvan istiyorsunuz sonuc aynı sizin gibi
  Cevapla
 • Erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakıyorum da herkes bir dertte kimi 4.500 alıyorum kimi 3.500 o diyor ben az alıyorum o diyor ben daha az alıyorum. Birazda şükür edin bizler meb çalışanlarıyız 2.300 maaş alıyoruz ve şu an işten çıktık 2 ay sonra 1 ay çalış maaş almak için 3 ay parasız ne yapacağız sözde kadrolu çalışıyoruz yorumu sizlere bırakıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle