Vatandaş habersiz! Artık ücret alınmıyor

Kamu bankaları 2018 yılında yaptıkları anlaşma ile birlikte ortak ATM uygulamasına geçti. Yapılan anlaşmaya göre ATM'lerden yapılan işlemler için herhangi bir ücret alınmıyor.

Vatandaş habersiz! Artık ücret alınmıyor
Vatandaş habersiz! Artık ücret alınmıyor
GİRİŞ 19.06.2019 10:20 GÜNCELLEME 19.06.2019 10:36
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Devlet bankalarının ATM üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir işlem ücreti alınmamasını sağlayan protokol, 2018 yılının Temmuz ayında imzalanmış ve devreye alınmıştı. Ancak gelinen noktada kamu bankası müşterilerinin bir çoğunun bu uygulamadan habersiz olduğu anlaşıldı. 

 

Kamu bankalarının 2018 yılı Temmuz ayında imzaladıkları protokol ile, ATM üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir işlem ücreti alınmaması sağlanmıştı. Bir kamu bankası müşterisi diğer bir kamu bankasının ATM’sinde işlem ücreti ödemeden işlem yapabilmeye başlamıştı.

O dönem operasyon masraflarını azaltması amacıyla yapılan bu protokol ile katılımcı bankalar, söz konusu işlemlerin oluşturduğu maliyeti kendi aralarında karşılanmasına karar vermişti. Gelinen noktada bir çok kamu bankası müşterisinin yapılan bu protokolden haberinin olmadığı anlaşıldı.

“İLK DEFA DUYDUM”

Bir kamu bankası müşterisi, uygulamayı ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Kendi müşterilerine kesmediğini biliyorum ama kendi aralarında hesap işlem ücret kesmediğini bilmiyordum. Uygulamanın çok doğru olduğunu düşünüyorum” dedi.

“DAHA ÖNCE HABERİM OLMADI” 

Bir diğer kamu bankası müşterisi, “Daha önce haberim yoktu şu an bunu sizden öğreniyorum. Bu uygulama eğer var ise gerçekten bizler için çok iyi, güzel bir sistem olduğunu düşünüyorum. Şirkette devamlı bu tarz işlemler yapıyoruz ve hesap kesim ücreti alınıyor, diğer bankalarında bu uygulamaya geçmesini isterim” şeklinde konuştu.

“DİĞER BANKALARINDA BU UYGULAMAYA GEÇMESİNİ İSTİYORUM”

Bu uygulamadan daha önce haberi olmadığını belirten diğer bir kamu bankası müşterisi de “Vatandaş için güzel bir uygulama. Ben kendimden para transferleri yapıyorum diğer bankalarında bu uygulamaya geçmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN BANKALARDA BU DURUMUN OLMASI GEREKİYOR”

Bu uygulamadan haberinin olduğunu söyleyen başka bir kamu bankası müşterisi, “Neredeyse bütün bankalarda bu durumun olması gerekiyor. Örneğin EFT yaptığımız zaman işlem ücreti kesiliyor. Günlük hayatta çok fazla işlem gerçekleştiriyoruz. Diğer bankalar ile işlem yapıldığında kesilen ücret bir defa kesilince sorun olmuyor ancak sürekli bu işlemi tekrarlayınca sıkıntı oluşturuyor” diye konuştu.

Kamu bankalarının fiziki şekilde kurulacak ortak ATM’ler ile tek bir işlem mekanizması sağlaması planlar arasında.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • İbrahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamamen yalan ziraatten maaş alıyorum vakıftan çekmek istedim ATM ücret talep etti
  Cevapla
 • Mahmut 71 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben maaşımı ziraat bankası kartımla vakıfbanktan çekiyorum ücret almıyor.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  alırlar hükümet de biliyor yapanları cezalandırım ama ne gereği var vatandaşın cebinden çıkıyor nadıl olsa
  Cevapla
 • Yabancı 1 yıl önce Şikayet Et
  Türklerde para kaynıyor!
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Halkbank tek kart bank+kredi kartı kullanıyorum, halkbank takınca banka hesabından çekiyordum ama acelem vardı., ziraat atm para çektim sonra bir baktım ki 750 lira için 45 lira faiz, çekme ücreti gazladılar.Neymiş benim kartı kredi kartı olarak görmüş hesabımda 6000 lira vardı ama kredi kartından çekildiği için 45 lira akıl parası ödedim. Ona göre çekin.
  Cevapla
 • Ccc 1 yıl önce Şikayet Et
  Her seyi sms le duyuran bankalar neden müşterilere bildirmiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle