Kredi kartı asgari ödemelerinde önemli değişiklik!

Önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi.

Kredi kartı asgari ödemelerinde önemli değişiklik!
Kredi kartı asgari ödemelerinde önemli değişiklik!
GİRİŞ 13.06.2019 08:25 GÜNCELLEME 13.06.2019 08:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kredi kredi asgari tutar ödemelerinde değişikliğe gidildi. Resmi Gazete yayınlanan düzenlemeye göre önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi. Bir yıllık kartlar için ise borcun asgari yüzde 40’ı ödenecek.

 

 

BDDK'nın, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan, "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik değişikliği ile, daha önce kademeli olarak yüzde 30, yüzde 35 ve yüzde 40 olarak uygulanan asgari ödeme oranı, tüm kredi kartı limitleri için yüzde 30 olarak belirlendi.

Buna göre, 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirildi:

  "e) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağı.”

  h) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun yüzde otuzundan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacağına ve bankanın bu miktardan az olmamak üzere asgari ödeme tutarını belirleyebileceğine,"

Bu oranlar daha önce, 15,000 liraya kadar limitli kredi kartları için yüzde 30'u, 15,000-20,000 liraya kadar limitli olan kredi kartları için yüzde 35'i, 20,000 lira ve üzeri limitli kredi kartları için yüzde 40'ı olarak uygulanıyordu.

Bu kapsamda, yeni tahsis edilen kredi kartlarında ödenmesi gereken asgari dönem borcunun; kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun yüzde 40'ından aşağı olmayacağına ilişkin hükümde ise değişiklik yapılmadı. 

YORUMLAR 8
 • mehmet 5 yıl önce Şikayet Et
  zaten öyle idi
  Cevapla
 • adıyamanlı ali 5 yıl önce Şikayet Et
  yıllık kart aidatları sorunu noldu.aidatlar iptal oldumu.
  Cevapla
 • Yap 5 yıl önce Şikayet Et
  Bunu yapacagınıza 30dan asagı çekin kademeli 25 daha sonra 20
  Cevapla
 • musa 5 yıl önce Şikayet Et
  yıllardır kredi kartlarında vatandaş öncelikli bir karar çıkmadı. bankalar ne derse o oluyor. düşüyor çıkıyor her halükarda bankalar kazançlı çıkıyor. bende bir kredi kartı kullanıcısıyım allahım bizi bu illetden kurtarsın vesile halkeylesin
  Cevapla
 • Tuncer ÇEKİÇ 5 yıl önce Şikayet Et
  Ödemesini düzenli yapan, aksatmayan kişilere miktar ve taksit konusunda ayarlama yapılabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle