2 Türk'ün kurduğu şirket 960 milyon TL'ye satıldı!

Barbaros Özbugutu ve Tahsin Isın tarafından 6 yıl önce kurulan iyzico, PayU tarafından 165 milyon dolara satın alındı.

2 Türk'ün kurduğu şirket 960 milyon TL'ye satıldı!
2 Türk'ün kurduğu şirket 960 milyon TL'ye satıldı!
GİRİŞ 11.06.2019 16:19 GÜNCELLEME 11.06.2019 16:34
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye'de Amazon, H&M, ZARA, sahibinden.com gibi 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlayan iyzico, bugün itibarıyla global fintek şirketi PayU tarafından satın alındı. 

 

 

6 yıl önce Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın tarafından kurulan iyzico'nun 165 milyon dolar (Bugünkü kur ile 960 milyon TL) karşılığında PayU'ya satıldığı açıklandı. 

Bu satın almayla beraber Türkiye, PayU’nun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesi içerisinde Polonya’dan sonraki en büyük ikinci pazarı haline geldi. 

 

 

Dünyanın en büyük teknoloji yatırımcısı olan Naspers Group bünyesinde 17 ülkede faaliyet gösteren PayU GPO CEO’su Mario Shiliashki, Türkiye fintek sektörüne yaptıkları bu yatırımla ilgili olarak “PayU olarak yerel piyasalardaki konumumuzu sağlamlaştırma ve faaliyet gösterdiğimiz hızlı büyüyen tüm pazarlarda bir numaralı ödeme sağlayıcısı olma hedefimiz kapsamında iyzico’yu bünyemize kattık. 

iyzico kurucuları Barbaros ve Tahsin’le beraber tüm iyzico  takımının  PayU ekibimize katılmasından dolayı çok mutluyuz. Dünyanın bir numaralı fintek yatırımcısı olma yolunda, iyzico ekibiyle güçlerimizi birleştirmemiz bizim için çok büyük bir öneme sahip” dedi. 

KURUCULAR GÖREVLERİNE DEVAM EDECEK 

Satın almanın tamamlanması ile beraber kurucu ortaklar Barbaros Özbuğutu ve Tahsin Isın şirket yönetimindeki görevlerine devam edecek, iyzico ekibi PayU’nun Türkiye operasyonlarını da devralacak. 

iyzico’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbuğutu ise konuyla ilgili şunları söyledi:  

“Bugün, iyzico için yeni bir dönemin başlangıcı. 2013 yılında ortağım Tahsin’le  iyzico’yu Türkiye’nin her yerindeki KOBİ’lerin online ödeme almasını mümkün kılmak hedefiyle kurduk. Bugün geriye dönüp baktığımda değişmeyen tek şey, hizmet verdiğimiz global markalardan Gaziantep’te evinde ürettiği el işi ürünleri yurtdışında satan bireysel iyzico kullanıcısına kadar herkesin ödeme almasını sağlayacak çözümler geliştirmek için her gün çalışıyor olmamız. 3 kişi başladığımız bu hayal 150 kişilik bir ekibe, milyarlarca liralık işlem hacmine sahip, ülkemizin e-ihracat menzilini 1,5 katına çıkaran Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketlerinden birine dönüştü. iyzico olarak hedefimiz Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede finansal hizmetleri herkes için daha ulaşılabilir kılmak ve bu sayede Türkiye’nin en büyük 5 finans şirketi arasına girmek. PayU ile güçlerimizi birleştirerek bugün, bu yolda en önemli adımı atıyoruz.” 

YORUMLAR 6
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  bizdekilerin amacı dünya markası olmak değil. kur büyüt sat. rekabete fazla girme.
  Cevapla
 • Xye 3 yıl önce Şikayet Et
  Isleri gücleri para para baska biseyleri yok.
  Cevapla
 • Halk 3 yıl önce Şikayet Et
  Kendi markalarımızı korumamız gerek, üretiyoruz fakat sahibi olamıyoruz. Ülkemiz belli bir seviyeye gelinceye kadar kendi markalarımıza sahip çıkmak en doğrusu.
  Cevapla
 • Devam 3 yıl önce Şikayet Et
  La bunlar sana 1 milyon verecek tüm mal varlığını tapusuyla verirsin kendinde yanlarında çalışırsın ömür boyu
  Cevapla
 • Doğan 3 yıl önce Şikayet Et
  960 milyonu alam adamlar gülüşü:)
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Neden hemen satıyorlar anlamış değilim. Bırakın da biraz rekabet gücü kalsın. Yakında bir ödeme, alma,satma, kimya..... bir elde olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle