Emekliye 3 müjde! Gözler Meclis'te

Milyonlarca emeklinin intibak umudu sürerken, maaşları artıracak yeni düzenlemeler gündemde. Sehven eksik bağlanan aylıklara mercek tutan SGK, gelir farkını azaltacak uygulamaları hayata geçirecek. Ayrıca, maaş hesabında kullanılan 'aylık bağlama oranlarının' eşitlenmesini öngören tasarı Meclis’te.

Emekliye 3 müjde! Gözler Meclis'te
Emekliye 3 müjde! Gözler Meclis'te
GİRİŞ 11.06.2019 08:54 GÜNCELLEME 11.06.2019 08:54
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

1- EKSİK MAAŞLARA DÜZELTME

 

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıtlarında bulunan emekli Bağ-Kur'lulara verilen maaşlarda sehven oluşan eksiklikleri gidermek için düğmeye bastı. Bu kapsamda, emeklilerin maaş dosyalarının yeniden tarandığı öğrenildi. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-Kur'lulara bu paralar iade edilecek. Maaş düzeltilecek, geriye dönük eksik ödenen tutarlar da toplu olarak verilecek. Bu kapsamda, 2009 yılında emekli olan bir Bağ-Kur'luya şimdiye kadar 1.305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, bu vatandaşa toplu olarak ödeme yaptı. SGK'nın taramasını yaptığı Bağ-Kur'lu sayısının 700 bin kişi olduğu bildirildi.

2- MAKAS KAPANACAK

 

 

Türkiye'de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunuyor. En yüksek aylık bağlama oranı 2000 yılına kadar olan çalışmalar için uygulanıyor. Onu, 2000- Eylül 2008 arası izliyor. En düşük aylık bağlama oranı ise Ekim 2008'den sonrası için uygulanıyor. Ekim 2008 sonrasında sigortalılık süresi uzadıkça, özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüş yaşanıyor. Şimdi bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemde. 

DÜŞMEYECEK, ARTACAK 

Milyonlarca kişinin beklediği düzenleme hayata geçirilirse, halen çalışanlara emekli olurken bağlanacak maaş yükselecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanlarda en düşük SSK emekli aylığı 1.389 lira seviyesinde bulunuyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlarda ise en düşük maaş 1.020 lira. Tek hesaplama sistemiyle bu tablo değişecek. 2008 sonrasında çalışılan dönem uzadıkça maaş düşmeyecek. 2000 öncesi ve sonrası arasındaki makas kapanacak.

 3- EŞİT HESAP TEKLİFİ MECLİS'TE

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için adres olarak Meclis'i göstermiş, kararın ardından aylık bağlama oranlarının yükseltilmesi için Meclis’e birçok kez teklif sunulmuştu. Bu tasarılar hakkında bilgi veren Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı ve SGK Müşaviri Ali Duman, teklifin 1999 ve 2008 yıllarındaki  aylık bağlama oranlarını düşüren yasaların yeniden düzenlenmesine yönelik olduğunu söyledi. Duman,”Bilhassa asgari ücret düzeyinde çalışanların günümüz itibarıyla  emekliye ayrıldıklarında 1999 yılı öncesine kıyasla, aylıklarında yüzde 40’a varan bir kayıp oluşmasının önlenmesi ve fazla çalışmaları sebebiyle emekli maaşlarının yükseltilmesi gerektiği halde düşmesine yol açan yasa maddelerinin düzenlenmesi isteniyor” dedi. 

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
zam
YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Sigorta girişim 1985 6439 gün pirim ödemem var 2016da emekli oldum 2000 sonrası emeklilik hesaplamada baya bir düşüş var bunların düzeltilmesini istiyoruz 01.06.1968 doğumluyum 2000 öncesine göre düşük
  Cevapla
 • halil ç 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu işin en adil yolu en düşük emekli maaşını asgari ücrete eşitleyeceksin. Fazladan prim günlerini ve asgari ücretin üzerinde yatan primlerini matematiksel olarak oranlamak suretiyle emekli maaşını belirleyecekler. Bu o kadar da zor değil. Emin olun LGS veya YKS ye giren çocuklara matematik sorusu olarak verin kalemle yaparlar.
  Cevapla
 • Şaban şener 1 yıl önce Şikayet Et
  Emekli perişan geçim sıkıntısı içinde devletimiz bu farka çare bulmalı
  Cevapla
 • Meta 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkur ssk emeklileri asgari ücretin altında maaş alıyor intibak yasasını dört gözle bekleniyor
  Cevapla
 • Konya ..42 1 yıl önce Şikayet Et
  EMEKLİ MAAŞLARI ..2020 Ocak da Taban 2.500 tl ....Tavan 5000 tl olacak inşaallah Durmak yok yola devam..Otellerde 1 hafta tatil bedava..
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Rüyaya kaptırmış gidiyorsun.ne zamana kadar acaba itibardan tasarruf olmazı devam ettirmek lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle