Bitlis’te üretiliyor, bölge illerine satılıyor! Tanesi 40 lira

Türkiye'nin en kaliteli ballarının üretildiği Bitlis, ana arı üretiminde de merkez olma yolunda ilerliyor. Bitlis’te üretilen ana arılar başta bölge illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

GİRİŞ 10.06.2019 09:57 GÜNCELLEME 10.06.2019 17:30
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bitlis’in bitki ve çiçek çeşitliliğin bol olduğu yüksek kesimlerde üretilen bal, en çok talep edilen gıdalar arasında yer alıyor. Kalitesiyle ünlü Bitlis karakovan balı, 2017 yılında 120 ülkeden 600 yarışmacının katıldığı 45. Apimondia Arıcılık Kongresinde dünya üçüncüsü olmuştu.
 
Bitlisli arıcılar, kaliteli bal üretmenin yanında ana arı üretiminde de atağa geçti. Bitlis’te üretilen ana arılar başta bölge illeri olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor.

 

Bitlisli arıcılardan Caner Güngördü, kurdukları işletmeyle profesyonel anlamda ana arıcılık üretimi yaparak çevre illere sattıklarını söyledi. Caner Güngördü, “Babam 1990 yılında arıcılığa başladı. Ben 1996 yılında Selçuk Üniversitesi Arıcılık Bölümünden mezun oldum. O tarihten sonra daha profesyonel yapmaya başladık. 1996 yılından sonra ana arı yetiştirme konusunda daha profesyonelleştik. Ufak bir işletmemiz vardı, 100-200 kutu kapasiteli. Bu yıldan itibaren bin 400 kutu kapasiteli işletmemiz oldu. Çevre illerdeki tek işletme benim işletmemdir. Ana arı 20-25 gün içerisinde satışa hazır hale geliyor. Tanesini 40 liradan satıyoruz. Türkiye’nin her tarafına gönderebiliyoruz. Şu an çok talep var. Taleplere yetişemiyoruz. Sırayla siparişleri gönderiyoruz. Saf damızlıklarımız var. Bu çevreye uyan, iyi bal yapan, fazla saldırgan olmayan arı ırklarıyla çalışıp arıcılığa hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • kerim 11 ay önce Şikayet Et
  yeter ki hakiki bal olsun, hepsi kaliteli, Hepsi eşsiz, hiçbir kavanoz bal diğerinin aynı değil,
  Cevapla
 • Dayı 11 ay önce Şikayet Et
  Üretim Üretim Üretim..
  Cevapla
 • solhanlı 11 ay önce Şikayet Et
  dünya 2. olan bal BİNGÖL BALI bitki flora bakımında doğu ve güneydoğunun en zengin florası bingöl ve çevresinde yaban kekiği,gevenin merkezi diyebiliriz
  Cevapla
 • Bülent 11 ay önce Şikayet Et
  Allah sizlerden razı olsun. Üretim herkesin düşündüğü bir şey değil, hazırcı bir toplum olduk. Dualarımız sizinle..
  Cevapla