Hürkuş'un deneyimleri Gökbey'i hızlandıracak

Türkiye'de üretilen ve uluslararası alanda sertifikalandırılan ilk Türk sivil imalatı olan yeni nesil eğitim uçağı Hürkuş için yürütülen çalışmalar, sektördeki tüm paydaşlara büyük kazanımlar sağladı.

GİRİŞ 09.06.2019 14:09 GÜNCELLEME 09.06.2019 15:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İlk Türk sivil imalatı olarak yaklaşık 8 yılda uluslararası alanda sertifikalandırılan yeni nesil eğitim uçağı Hürkuş'tan kazanılan deneyimler, Genel Maksat Helikopteri Gökbey için ihtiyaç duyulan süreyi yarı yarıya azaltacak.

 

 

Sivil hava aracının uluslararası hava sahasında uçabilmesi için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kuralları gereği emniyet gereksinimlerini karşılayacak şekilde tip sertifikasına sahip olması gerekiyor. 

Türkiye'nin son dönemde geliştirdiği özgün ve milli hava platformlarının ulusal ve uluslararası alanda yer bulabilmesi için sertifikasyon uçuş test süreçleri büyük önem taşıyor. 

 

 

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonunda yeni nesil eğitim uçağı Hürkuş, yaklaşık 8 yıllık çalışma sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından sertifiye edilen ilk uçak ve Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından sertifiye edilen ilk Türk uçağı oldu. Böylece Hürkuş'un emniyetle uçabilecek standartlara sahip olduğu ortaya konuldu. 

Hürkuş, özelinde yürütülen çalışmalarla sertifikasyon uçuş testlerine ilişkin birçok deneyim ve kazanım elde edildi. 

Türkiye’de üretilen ve uluslararası alanda sertifikalandırılan ilk Türk sivil imalatı olan Hürkuş Eğitim Uçağı için yürütülen geliştirme ve
sertifikasyon uçuş test süreçleri Genel Maksat Helikopteri Gökbey için de yürütülüyor. 

Askeri ve sivil kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilen helikopter, sertifikasyon süreci sonunda personel nakliyesi, pilot eğitimi, arama kurtarma, iç güvenlik, sınır güvenliği, ambulans, VIP taşıma, ormancılık, yangınla mücadele, kıyı ötesi taşıma ve arama kurtarma gibi bir dizi görev icra edilebilecek. 

TAKVİM BÜYÜK ÖLÇÜDE KISALACAK

Hürkuş'un sertifikasyon uçuş testlerinde alınan dersler ve elde edilen kazanımlar, Gökbey'deki gereksinimler ve yapılacak faaliyetlere ışık tutuyor. 

Hürkuş deneyimi, Türkiye'de bu alanda çalışan kişi ve kuruluşlar açısından önemli bir deneyim oldu. Bu süreç tüm paydaşlar açısından bir anlamda okul işlevi gördü. 

Bu deneyimler ışığında Hürkuş benzeri bir kategoride sertifikasyon sürecinin 8 yıl yerine 3-3,5 yılda başarıyla sonuçlandırılabileceği belirtiliyor. 

Gökbey için önümüzdeki günlerde yoğun sistem, alt sistem ve uçuş testleri gerçekleştirilecek. Havacılık otoriteleri tarafından sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasıyla Gökbey, Türkiye ve yurt dışından askeri ve sivil alandaki görevler için güvenle uçacak. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Türko 1 yıl önce Şikayet Et
  Bi an önce milli yeni nesil savaş uçagı yapılmalı acil olarak 3 dünya savaşı yaklaşıyor
  Cevapla
 • Dayı 1 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel isim buluyorsunuz.. Çok beğendim Gökbey.
  Cevapla
 • Hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  150 senedir aziz ve asil Milletime, biz yapamayız, biz beceremeyiz, biz Avrupayı yakalayamayız diye inandırdılar. Gezi zekalı CHP mantığı, böyle haberleri görünce hastalanıyorlar.
  Cevapla
 • ebubekr 1 yıl önce Şikayet Et
  bazı şehirlerimize yeri kazıp metro yapmak mantıklı değil buralara havaray yapılmalı
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye 17 senedir hiç bir şey yapmadı diyenler zamanın yüz karası koalisyon dönemlerini eleştirip sanayi ,savunma alt yapısı olsaydı şuan gökyüzünde yerli motorlu savaş uçağımız uzun menzilli füzelerimiz yerli motorlu tanklarımız vardı.Bunlara rağmen Şuan 280 km menzile sahip HİSAR ve BORA füzelermiz yerli olarak yapılan hürkuş uçak ve atak 1,2 helikoptermiz ,yerli ALTAY tankımız yerli mühimmatlar roket ,silahlar yerli zırhlı araçlar ve bmc kıraca tarafdından geliştirlen 600 menzile sahip yerli motor ve aselansan tarafından geliştirilen elektrlik hibrit motorumuz geliştirildi.Siz putlara tapmaya devam edin müşrikler
  Cevapla