Borcu olanlar dikkat! Yargıtay'dan emsal haciz kararı

İşlettiği krom madeninin işletme ruhsatı haczedilen işletmeci, soluğu mahkemede aldı. Mahkeme, işletme ruhsatının haczedilemeyeceğine hükmetti. Devreye giren Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, mahkeme kararını bozdu. Mahkeme ilk kararında direnince 6 yıllık yargı sürecine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu son noktayı koydu: Maden işleme ruhsatı haczedilebilir.

Borcu olanlar dikkat! Yargıtay'dan emsal haciz kararı
Borcu olanlar dikkat! Yargıtay'dan emsal haciz kararı
GİRİŞ 09.06.2019 14:12 GÜNCELLEME 09.06.2019 14:12
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İşlettiği krom madeninin işletme ruhsatı alacaklısı tarafından haczedilen işletmeci, soluğu İcra Hukuk Mahkemesi'nde aldı. 

 

 

Mahkeme, borçlu madencinin şikayetini kabul etti, işletme ruhsatına konulan haczi kaldırdı. Kararı alacaklı davalı temyiz edince devreye giren Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, işletme izninin devredilemeyeceğine, işletme ruhsatının bir bütün olarak ve yönetmelikte belirtilecek esaslar çerçevesinde devredilebileceğine dikkat çekti. Maden Kanunu’nda maden işletme ruhsatının haczedilemeyeceğine dair bir düzenlemeye yer verilmediğinin hatırlatıldığı kararda, "Yasa maddelerine göre maden işletme ruhsatının devredilebileceği, ipotek edilebileceği, icra dairesince satışının yapılabileceğinden işletme ruhsatı üzerine haciz konulabilir. Ancak işletme hakkı ile bütünlük teşkil eden tesis, vasıta, alet ve malzemenin münferiden haczedilemeyeceği düzenlenmiştir. Somut olayda; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğüne müzekkere yazılarak borçlunun maden işletme ruhsatı ve işletmenin tamamına haciz konduğu anlaşılmaktadır. Borçlunun talebi ruhsat üzerine haciz konulamayacağına ilişkin olup, ruhsatla ilgili Maden Kanunu’nun 40. maddesinin uygulanması mümkün değildir. Bu durumda mahkemece istemin reddi yerine yazılı gerekçelerle haczin kaldırılması yönünde hüküm tesisi isabetsizdir" denildi. 

Bozma kararının ardından İcra Hukuk Mahkemesi, ilk kararında direnince bu kez devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi. Genel Kurul kararında şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği üzere İcra İflas Hukukunda kural olarak borçlunun malvarlığını teşkil eden mal, alacak ve hakları, alacaklılarına karşı bir tür teminat oluşturur. Borçlunun malvarlığını oluşturan mal, alacak ve hakları borç için haczedilebilir. Maden Kanunu'nun 40. maddesinin 1. fıkrası ile madenin işletilmesi için gerekli olan ve tek başına bir değer ifade eden her türlü malın münferiden haczi yasaklanmıştır. Aynı maddenin 2. fıkrasında ise haczi mümkün olan kıymetler belirtilmiş ve hangi durumlarda haczin mümkün olacağı belirlenmiştir. Ancak haczi yasaklanan değerler arasında maden işletme ruhsatı bulunmamaktadır. Kaldı ki, anılan kanunun 27. maddesinde maden işletme ruhsatının başkasına devredilebileceği, 39. maddesinde rehnedilebileceği, 43. maddesinde üzerine ipotek tesis olunabileceği ve icra dairesince satışının yapılabileceği düzenlenmiştir. Bu durumda aksine bir hüküm bulunmadığından maden işletme ruhsatı üzerine haciz konulabilir. Açıklanan nedenlerle Hukuk Genel Kurulunca da benimsenen Özel Daire bozma ilamına uyulması gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırı olup, direnme kararı bozulmalıdır. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir." 

 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 14
 • birol 3 yıl önce Şikayet Et
  mahkemeden önce vicdanın huzuruna çıkılsa ama bulabilirsek tabi hiç bunlara gerek kalmaz
  Cevapla
 • ali 3 yıl önce Şikayet Et
  şimti burada ruhsatı hacz edilen iş adamı sadece bir kişimi calışdırıyoki sen ruhsadı hacz ediyorsun o işletme çalışamazsa gerideki işciler ne olacak birkişinin hakkını ararken elli kişinin hakkına tecavüz etmek ne zamandan beri ismi adalet olmuş tahsiladın bir sürü yöntemi var şatış bayından kesersin kazancından keser borcluya verirsin kanun cözüm üretmekdir sorun deyil ..
  Cevapla
 • osmana 3 yıl önce Şikayet Et
  şak diye ödemiştir borcunu mübarek:)
  Cevapla
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Öyle bir hukuk sistemi düşünün ki 2 farklı mahkeme 2 farklı karar verebiliyor. Bana kalırsa bu durumun sebeplerini araştırmak lazım. 1. İlk mahkemedeki hakim kanunu bilmiyor da mi haczedilemez kararı veriyor. 2. 2.mahkemedeki hakim hangi gerekçeyle birinci hakimin verdiği kararı yok sayıyor?
  Cevapla
 • Adalet Yargıtayda 3 yıl önce Şikayet Et
  Yargıtay a teşekkür ederim ,herkes borcunu ödesin emekli maaşları da haczedilebilsin
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  1.alınamayacağını düşünerek borcunu ödememeside mümkün. 2.borcunu ödemek isteyen borcunu yapılandırıp taksit taksit ödemeyi mahkeme önceside suna bilirdir. 3. mahkeme esnasında ödeme planı sunmadığı için olay bu aşamaya gelmiş. 4. borçlu iyi niyetli değil. 5. alacaklıda alacağını alamadığı için işine son vereceği çalışanlarınıda düşünmek gerekli. borçluda çalışan insanları düşünüldüğü gibi.
  Cevapla
 • Hatip 3 yıl önce Şikayet Et
  Emekliden alacağın var herhal.
  Cevapla
 • Molla kasım 3 yıl önce Şikayet Et
  Borca dayalı faizlia sistem terk edilsin . Kimse hacz edilnesin.
  Cevapla
 • bayburtlu ethem 3 yıl önce Şikayet Et
  doğru söylüyosun fakat adamın işletmesini elinden alırsan borcunu nasıl ödesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle