Talep patladı! Kilosu 120 lira...

Karadeniz Bölgesi'nde her yıl yaz mevsimi öncesi yüksek kesimlerde yetişen dağ çileğine vatandaşlar büyük ilgi gösterirken kilosu ise 120 TL’den satılıyor.

Talep patladı! Kilosu 120 lira...
Talep patladı! Kilosu 120 lira...
GİRİŞ 09.06.2019 09:28 GÜNCELLEME 09.06.2019 09:29
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Özellikle ormana yakın bahçelerde yetişen ve toplaması çok zahmetli olan dağ çileği yol kenarlarında ve pazarlarda satan köylü vatandaşlar toplama zahmetine göre fiyatının çok ucuz olduğunu söylediler.

 

 

Dağ çileğinin genelde reçel yapmak için satın alındığını belirten Cemile Kaya, “Her yıl özenle toplanan dağ çileklerimizi sipariş edenlere ve yol kenarlarında vatandaşlara satıyoruz. Kilosunu ise 120 TL’den veriyoruz. Toplaması o kadar zahmetli ki inanın o fiyat bile az. Bahçede ot altlarında olan çilek el yardımıyla aranarak bulunuyor ve bu çileğin taliplisi de çok. Bu aylarda toplanan çileği alanlar genellikle reçel yapımında kullanıyor. Lezzetini bilenler bizimle pazarlık dahi yapmadan alışverişini yapıyorlar. Yılda sadece 1 ay toplanıyor. Bölgede doğal yetişen ve adeta şifa kaynağı olan dağ çileklerini toplayan kadınlar, kışlık reçellerini hazırlıyorlar. Fatsa ve Çatalpınar ilçelerinde siparişe göre çilek topluyor ve satıyoruz” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Karadeniz
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Duzce li 1 yıl önce Şikayet Et
  120 tl fiyat abartilmis. Duzce yeni pazar yerinde teyzeler 45- 50 tl ye satiyorlar. Fiyatin bu yil pahali olmasinin sebebi urun azligidir. Gecen yil fiyatlar 30- 35 tl idi. Ayrica tarlalarda otlarin motorlu testerelerle kesilmesi de bi cilegin neslinin tukenmesine yol acacaktir. Onlem alinmalidir.
  Cevapla
 • Şaka mı bu 1 yıl önce Şikayet Et
  Çanakkale Yenice pazarında kilosu 10 liradan veriyorlardı, yüzüne bakan yoktu. Çünkü Kaz dağlarının her tarafında dağ çileği ( kocayemiş, davulu) dolu. Dalında yiyen yer, yiyemeyen kilosu 10 tl 'den pazardan alır. Reçeli ve marmelatı güzel olur.
  Cevapla
 • Türk eri 1 yıl önce Şikayet Et
  Yövmiye 120 lira bile olsa dagda yetişen meyse sapı yok dikeni yok masrafı el emegi gübre yok ilacı yok masrafı yok 120 lira ne yahu yarın elinizde patlar ortada kalıraınız umarım
  Cevapla
 • Türk eri 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonra ürün ellerinde kalınca nerde bu devlet diyorlar milleti yolmayı bırakın ey çiftçiler hakkınız neyse onu alın almadanda bırakmayın ama fırsat ele geçincede yolmayın milleti ayıptır
  Cevapla
 • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakında otu kilosu 100 tl ye satacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle