IMF'ten ABD'ye ticaret uyarısı

ABD ile ilgili büyüme tahminini yüzde 2.3'ten yüzde 2.6'ya çıkaran IMF, bazı etkenlerin bu olumlu görünümü tehdit ettiğine de dikkat çekti ve ABD Merkez Bankası’na, büyümeyi frenleyen faiz oranlarındaki artışları geciktirme çağrısı yaptı

IMF'ten ABD'ye ticaret uyarısı
IMF'ten ABD'ye ticaret uyarısı
GİRİŞ 07.06.2019 10:50 GÜNCELLEME 07.06.2019 10:55
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonu IMF, ticaret anlaşmazlıklarının tırmanması ya da mali piyasalarda ani darboğazın, ABD ekonomisinde azımsanamayacak bir risk yaratacağı konusunda Washington’u uyardı.

 

 

Washington’un ekonomi politikalarını değerlendiren IMF, ABD’de büyümenin bu yıl yüzde 2,6 seviyesinde süreceğini bildirdi. Bu oran, IMF’nin geçen Nisan ayındaki yüzde 2,3 büyüme öngörüsünü aştı. Bu artış, mali piyasa şartlarındaki kolaylıklardan kaynaklandı.

Ancak IMF, bazı etkenlerin bu olumlu görünümü tehdit ettiğine de dikkat çekti ve ABD Merkez Bankası’na, büyümeyi frenleyen faiz oranlarındaki artışları geciktirme çağrısı yaptı.

 

 

IMF raporunda, ‘’Süregelen ticari anlaşmazlıkların derinleşmesi ya da düzelen mali piyasa koşullarının aniden tersine dönmesi, ABD ekonomisi için maddi risk taşıyor’’ dendi.

IMF, Trump yönetiminin gümrük vergilerini arttırarak küresel ticari ilişkileri kontrol etme çabalarını da eleştirdi ve Çin’le ticari anlaşmazlıklarının çözümünün önemine özellikle dikkat çekti.

IMF, ‘’Trump yönetiminin ithalat vergilerini arttırması ve attığı başka adımlar, küresel ticaret sistemini baltalıyor’’ ifadelerine yer verdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's 500 endeksine göre Amerikan hisse fiyatları Nisan’da rekor derecede arttı ancak yatırımcıların ticaret savaşlarıyla ilgili endişeleri nedeniyle Mayıs ayında yüzde 4 değer kaybetti. Değer kaybeden küresel ekonomi de ABD’nin büyüme görünümünü durgunlaştırabilir.

Uluslararası Para Fonu’nun gündeme getirdiği bir diğer endişe de ABD’nin mali sisteminin, ağırlaşmaya başlayan piyasa koşullarına karşı hassas olması. IMF’ye göre kurumsal borçlanma fazlasıyla yüksek ve taahhüt standartları zayıflıyor.

IMF, mali sistem şimdilik sağlıklı görünse de mali istikrara yönelik orta vadeli risklerin arttığına dikkat çekti.

IMF, ABD’li yetkilileri de mevzuat kısıtlamalarını kolaylaştırmak yerine büyüyen risklerle mücadeleye çok az kurumsal yanıt vermekle eleştirdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
uyarı imf
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyayı yöneten sermaye patronları abd nin gelirinin 3 katı nakit paraları var ve abd ye borç veriyor
  Cevapla
 • Selçuklu 1 yıl önce Şikayet Et
  Aslında abd ekonomisini batırmak için Trump bir fırsat. Trump’ın saldırgan tavrını abd ye koz olarak kullanabilir tüm ülkeler. Şayet ülkeler abd ye mal satışını kısıtlar veya tamamen keserse bu iş sonuca ulaşır
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd ekonomisi buyuk risk tasiyor karsiliksiz basilan dolarlari gunu kurtardi dünü kurtardi yarini kurtaramayacak ulkeler dolarlarini abd ye iade edince abd ne yapacak kagit parcalarindan ibaret olan dolari
  Cevapla
 • emrew 1 yıl önce Şikayet Et
  doları iade etmek derken niye birşeyler almak zorunda olacaksın ki. swap sistemi böyle mi işliyor.
  Cevapla
 • Selçuklu 1 yıl önce Şikayet Et
  Doları iade edebilmek için abd den birşeyler satın almalısın. Satın alacağın ürün de dünya piyasasında para edecek birşeyler olmalı. Altın, gümüş ve Elmas gibi değerli maden olmalı
  Cevapla