Dolara sert darbe geliyor! Çin ve Rusya kararlı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Çin’in ticarette ulusal para birimini kullanma uygulamasını geliştirme niyetinde olduğunu bildirdi.

Dolara sert darbe geliyor! Çin ve Rusya kararlı
Dolara sert darbe geliyor! Çin ve Rusya kararlı
GİRİŞ 05.06.2019 23:41 GÜNCELLEME 06.06.2019 00:03
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile başkent Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda yaptığı görüşme sonrasında basına ortak bir açıklama yaptı.

 

 

İki ülke arasındaki ilişkileri dikkate alarak, uluslararası konuları da görüşmede ele aldıklarını belirten Putin, ekonomik ilişkileri de detaylı bir biçimde müzakere ettiklerini aktardı.

GEÇEN YIL 108 MİLYAR DOLAR İLE REKOR KIRILMIŞTI

Çin’in Rusya’nın önde gelen dış ticaret ortağı konumunda olduğunu anımsatan Putin, geçen yılki ticaret hacminin 108 milyar dolar ile rekor seviyeye ulaştığını vurguladı.

 

 

PUTİN: HÜKÜMETLER ARASI BİR ANLAŞMA İMZALADIK

Putin, "Rusya ve Çin ulusal para birimlerinde ödeme uygulamasını geliştirme niyetindedir. İkili ticarette ruble ve yuan kullanımının daha da yaygınlaştırılması ve küresel piyasalardaki istikrarsızlık bağlamında bankacılık hizmetlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla hükümetler arası bir anlaşma imzaladık." dedi.

Rusya ve Çin’in silahsızlanma ve silahların yayılmasını önleme konusundaki mevcut anlaşmaları tahrip etmenin kabul edilemezliği konusundaki ilkeli tutumunu vurguladığını aktaran Putin, "Kore Yarımadası’ndaki durumun çözümü için ortak yol haritası uygulanıyor. Nükleer olanı da dahil olmak üzere, bölgenin sorunlarının barışçıl, siyasi-diplomatik yoldan çözümü dışında alternatif olamayacağını varsayıyoruz." ifadelerini kullandı.

Putin, Suriye'deki krizin barışçıl bir şekilde çözümlenmesi, Venezuela’daki durumun istikrara kavuşturulması için de Rusya ile Çin’in çalıştığını kaydetti. 

Çin Devlet Başkanı Şi ise iki ülkenin tüm alanlardaki iş birliğinin dinamik ve verimli bir şekilde gelişmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Şi, "İkili ticaret de yeni bir tarihi rekor kırarak, 100 milyar dolarlık dönüm noktasına ulaştık. İş birliğimizin kalitesi ve seviyesi artıyor. Enerji, yatırım, uzay, havacılık gibi alanlarda büyük stratejik projeler başarıyla uygulanmaktadır." diye konuştu. 

YORUMLAR 39
 • Serdar 4 yıl önce Şikayet Et
  Birlik İslam'da. Rusya amerika çin vs diğer ülkeler ile ticaret ilişkimiz olabilir bu doğaldır. Ama Abd yi silip oraya Rusyayı koymak da bir o kadar hatadır. Sonuçta rusyanın yaptıkları da az değil. Biz bir olalım Türkiyemize katkı sağlayalım.
  Cevapla
 • C.Türk 4 yıl önce Şikayet Et
  Her Dünya Ülkesi Kendi Milli parasını kullanırsa Dolar diye bir şey kalmaz.
  Cevapla
 • Aceleye gerek yok 4 yıl önce Şikayet Et
  O iş okadar kolay olmuyo bi çoğunun sandığı gibi. Çin in ve Rusyanın rezervleri dolar ile dolu veya amerikan tahvilleriyle o paralarını amerikadan kurtarabilmeleri gerek yani onlar için şuan doları bitirmek bir nevi kendi ayaklarına sıkmak gibi bişey birde olmayan şey değerli olur adam gelir ben dolar istiyorum nekadar isterseniz veririm derde sen dolar veremezsen senin paranda çöp olur
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Reisin sözüne geleceksiniz sonunda. Dünya ekonomisini yöneten yahudiler dolara dayalı bir sistem kurdular. Dünya dolar hegamonyasından kurtulursa abd sömürgesinden kurtulmuş olur.
  Cevapla
 • Adem 4 yıl önce Şikayet Et
  Rusya hem silah anlamında hem para anlamında; -Abd'nin 65 yıl öncesi politikayı benimsemişler.. Türkiye, Hindistan, pakistan ve çin hava savunma sistemlerini s400 le donattığı zaman , amerikanın yeryüzünde askeri anlamda hiç bir üstünlüğü kalmayacak , haberlere bakıyorsunuz amerika s400 için nerdeyse savaş ilan edecek durumda..ki muhtemelen bu yıl bitmeden, para ve silah mevzusu dünya savaşı çıkartır gibi duruyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle