Fiyatlar piyasa altında! Kapış kapış satılıyor

Ticaret Bakanlığı'nın, tasfiyelik eşya ve araçların satışlarını açık artırma yöntemiyle gerçekleştirmeye başladığı elektronik ihale (e-ihale) modeliyle gümrük satışlarından 165 milyon liralık gelir elde edildi.

Fiyatlar piyasa altında! Kapış kapış satılıyor
Fiyatlar piyasa altında! Kapış kapış satılıyor
GİRİŞ 05.06.2019 14:26 GÜNCELLEME 05.06.2019 14:27
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, gümrüklerde 2014 yılından bu güne kadar e-ihale sistemiyle satışı gerçekleştirilen tasfiyelik 25 bin 306 araç ve 12 bin 734 eşyadan 800 milyon liradan fazla hasılat sağlandı.

 

 

Tasfiyelik eşya ve araçların elektronik ortamda satışları daha önce kapalı teklif yöntemiyle gerçekleştirilirken, sistemde yapılan güncellemelerle Ekim 2018'de ihalelerde açık teklif yöntemine geçildi.

Kaçakçılıkla mücadelede yakalanan eşya ile Türkiye'ye yasal yollarla getirilen ancak gümrük mevzuatına uygun olmadığı için tasfiyelik eşya kapsamına alınan araç ve eşyaların satışı için gerçekleştirilen ihaleler kapsamında 7 ayda yaklaşık 5 bin 400 araç ve eşyanın satışı yapıldı. Yeni yöntemle yapılan satışlardan 165 milyon liralık gelir elde edildi.

 

 

ÜYE SAYISI 450 BİNİ AŞTI

İhalelerin daha şeffaf ve hızlı yapılmasına ortam hazırlayan yeni sistemde kullanıcı sayısının ise 450 bini aştığı görüldü.

Türkiye'de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin ücretsiz üye olabildiği sistem, katılımcıların ihale için verilmiş en yüksek iki teklifi anlık olarak görebilmelerine imkan sağlıyor. Eşya ve araçlar ilanda bulunduğu süre içerisinde yerinde görülüp incelenebiliyor.

Katılımcıların e-ihalelere teklif verebilmesi için sistemde ihaleye esas bedelin yüzde 10'u kadar teminatlarının olması gerekiyor. En yüksek teklifi veren katılımcı, eşya bedelini ödeyerek 10 gün içerisinde eşya veya aracı bulunduğu yerden teslim alabiliyor. Bu kişinin ödeme yapmaması halinde ise ikinci en yüksek teklif sahibi aynı koşullarda ihaleyi kazanmış kabul ediliyor.

Sisteme "www.eihale.gov.tr" adresinden, mobil uygulamadan ve e-devlet üzerinden erişim sağlanabiliyor. Android ve IOS işletim sistemi tabanlı akıllı telefon ve tabletlerden e-ihale mobil uygulaması aracılığıyla eşyalar incelenerek teklif verilebiliyor.

Kişilerin ihaleye girmesindeki mekansal kısıtlılıkların ortadan kaldıran sistem üzerinden başta araçlar olmak üzere, elektronik eşya, mutfak eşyası, mobilya, tekstil ürünleri, ayakkabı, çanta ve aksesuarları satışa çıkarılıyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • eren 10 ay önce Şikayet Et
  hikaye, ihaleler normal piyasadan yüksek geçenlerde pazardan 7 liraya aldıgım tütün makinası ihale de aynısı tanesi 50 lira ya geliyor
  Cevapla
 • 61 Trabzon 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar almayın ben aldım bir tane piyasa fiyatının birbuçuk katına maloldu. Alınca eski araca yeni gibi muamele yapıyorsun sigortası pahalı çıkıyor herkes açık artırmaya yüklenince fiyatlar şişiyor gavurun yaptığı araca Türk mühendisden karayollarına uygunluk belgesi alman lazım şaşılacak işler var uzak durun
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  eskiden üç beş mafyanın elindeydi bedava alırlardı böyle güzel
  Cevapla
 • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolarlar satıldı şimdi geri alınacak
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar doları düşürenler daha sonra ucuza daha fazla toplamak isterseler ne olur
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Haber üzerine siteye girdim. Ürünlere baktım. Mesela terlik satılıyormuş iyale başlangıcı 22.000TL... bir kaç resim var ... Nasıl terliktir markadı nedir en önemlisi kaç tanesi bu para? Az değil sonuçta istenen para resimlerden de birşey anlaşılmıyor. Onu geçtim mesela 10bin liranın üzerinde telefon satılıyor markası modeli hiçbir şey belli değil... Telefon diyor sadece bşr resim koymuşlar 50si bir arada telefon kim bilir ihaledeki hangi telefon... Çok büyük sorun var sistemde
  Cevapla
 • Cemil 1 yıl önce Şikayet Et
  Ürünlerin yanında bir Simge var. Detay simgesine tıklandığında ürünlerin detaylarına açıklamalı olarak ulaşabilirsin. Terlikte verdiğin örnekteki gibi, kaç adet hangi marka terlik, terliğin özelliği neler ulaşabilirsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle