Dev tesis yapıldı! 8 bin aileye gelir sağlayacak

SÜTAŞ'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Bingöl'de, Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi Projesi adı altında yapımına başladığı süt fabrikası ve diğer tesislerle Doğu Anadolu Bölgesi'nde 8 bin aile düzenli gelir imkanına kavuşacak.

Dev tesis yapıldı! 8 bin aileye gelir sağlayacak
Dev tesis yapıldı! 8 bin aileye gelir sağlayacak
GİRİŞ 04.06.2019 14:17 GÜNCELLEME 04.06.2019 14:19
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen 19 firma arasında yer alan SÜTAŞ tarafından Bingöl'de merkeze bağlı Çeltiksuyu ve Sarıçiçek köyleri arasında geçen yıl yapımına başlanan tesiste çalışmalar hızla devam ediyor.

 

 

Günlük bin 63 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak süt fabrikasının kaba inşaatı tamamlanırken, yem fabrikası, biyogaz ve elektrik üretim tesisi ile çiftliklerin inşaatı sürüyor.

Yatırım kapsamında süt hayvancılığı uygulamalı eğitim merkezi ve eğitim çiftliği, süt ve besi hayvancılığı teşhis laboratuvarı ile sağlık, genomik seleksiyon, embriyo üretim ve genomik boğa yetiştirme merkezlerinin de bulunacağı tesiste, 2020 yılından itibaren etap etap üretime başlanacak.

 

 

Geniş meralarıyla Türkiye'nin "canlı hayvan deposu" olarak bilinen Bingöl'de 733 milyon 709 bin lira maliyetle hayata geçirilecek tesiste bin 12 kişi istihdam edilecek, bölge genelinde 8 bin ailenin de düzenli gelir elde etmesi sağlanacak.

Tedarikçilere aylık 83 milyon lira ödeme yapılacak

SÜTAŞ Bingöl Entegre Tesisleri Proje Koordinatörü Çetin Atala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, firma olarak personel maaşı, günlük süt ve yem temini ile diğer hizmetler karşılığında tedarikçilere ayda 83 milyon lira ödeme yapacaklarını söyledi.

Atala, kaba inşaatı tamamlanan günlük bin 63 ton kapasiteli süt fabrikasının 2020 yılından itibaren üretime geçeceğini belirterek, "Yatırımımız tamamlandığında işleyeceğimiz günlük bin 63 ton sütün 750 tonunu bölge genelinden temin edeceğiz. Bu yatırım sadece Bingöl'e has bir proje değil, bölgesel bir kalkınma projesi. Günlük bin 200 tonluk kaba yem ihtiyacı yine bölge genelinden sağlanacak." dedi.

Süt fabrikasının yanı sıra 22 bin büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlikler kurulacağını anlatan Atala, bu sayede bölgede hayvancılığın daha da gelişeceğini ifade etti.

Atala, bir yandan inşaat çalışmaları sürerken diğer yandan açılacak tesislerde çalışacak kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla işe aldıkları 60 personele SÜTAŞ'ın Aksaray ve Karacabey tesislerinde eğitim verdiklerini dile getirdi.

Çiftçi yem üretimine yönlendiriliyor

Yem ihtiyacının karşılanması için yöre çiftçisiyle "sözleşmeli tarım" projesini uygulamaya koyduklarını, bu kapsamda ilk olarak Çeltiksuyu köyünde bin dekarda silajlık hububat ekimini yaptırdıklarını belirten Atala, "Çiftçiyle başlatmış olduğumuz bu modelle 2019 bitkisel üretim sezonunda il genelinde 4 bin 500 dekarda silajlık hububat ve mısır ekimi yaptık. Bu iki tür ürünün üreticilerine sağladığı ekonomik katkı yılda 4,5 milyon lira civarında." diye konuştu.

SÜTAŞ İnşaat Yöneticisi Adem Akçay da 3 milyon 200 bin metrekarelik arazi üzerinde kurulacak tesisin 1 milyon 264 bin metrekaresinin kapalı alanlardan oluştuğunu söyledi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
bingl
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • USTA 1 yıl önce Şikayet Et
  Muşta bir köyde Süt fabrikası kuruldu fakat fabrika boş yatıyor. yazık bu gibi yerler denetlenmiyor mu devletin parası hep boşa gidiyor. Yatırım var denetim yok. Adamlar devletin verdiği destek paralarını alıyorlar daha sonra denetim olmadığı için hep boşa gidiyor. Tabi destek parasını silsile yoluyla yani imza yetkisi olan herkesin parmağı var. DENETİM DENETİM DENETİM DENETİM Şart....... Fabrika yapılsın ama mutlaka Denetlensin
  Cevapla
 • Mustafakamis 1 yıl önce Şikayet Et
  Adıyaman kahta ilçesi tekstil cenneti oldu çalışana is var kahta da yol parası yok cumartesi pazar yok ssk var asgari ücret veriyorlar. Kahta da kiralar ortalama 300. Bence is yok diyen düşünsün
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Doguya et entegre sut deri fabrikalari kurulsun ve tren yolu demir yollari fazlalastirilsin
  Cevapla
 • Yıldırım 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapılan yollar köprüler demiryolları tüneller havaalanlari ekonomiyi canlandıracak . Ekonomik saldırı ve terörle baskı altında tutmaya çalışıyorlar .meselenin özü budur.
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Herkes altın kaseden yiyecek hali yok iş yok mu atık su şişesi toplasan yine geçinir insan kira hariç ben ve arkadaş iki kişi aylık 500 (beş yüz)tl bunlara su elektrik doğal gaz dahil geçiniyoruz yeminle hamd olsun şükürler olsun Allah cc ya
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah senin gibi kanaatkar insanlarin sayisini artirsin. Ayrica sen ve senin gibi Kardeslerime de Rabbim iki dünya saadeti ihsaqn eylesin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle