Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi

Çin menşeli bazı alüminyumdan ürünlerin ithalatında uygulanan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
GİRİŞ 25.05.2019 17:16 GÜNCELLEME 25.05.2019 17:40
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı'nın İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yerli üretici Assan Alüminyum Sanayi ve Tic. AŞ tarafından yapılan ve Panda Alüminyum AŞ, İspak Esnek Ambalaj Sanayi AŞ, Sinanlı Ambalaj San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. ve Asaş Alüminyum Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından desteklenen başvuruya istinaden Çin menşeli "kalınlığı 0,2 milimetreyi geçmeyen, haddelenmiş fakat daha ileri bir işleme tutulmamış alüminyumdan mesnetsiz yapraklar ve şeritler" ile gümrük tarife pozisyonunda aynı fasıldaki "diğerleri" başlığındaki ürünlere yönelik uygulanan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

Ayrıca Mısır menşeli "kurşun kalemler ve kurşun boyama kalemleri" ithalatına yönelik başlatılan önlemlerin etkisiz kılınmasına karşı soruşturmanın tamamlanması sonucu alınan karar da yürürlüğe kondu. Mısır menşeli olduğu beyan edilen ürünü Türkiye'ye ihraç eden Bedaya Company for Stationery Manufacturing ve Gelcy Speciality Plastics (S.A.E.) firmalarının üretici niteliğine sahip oldukları ve halihazırda söz konusu ürünün ithalatında uygulanan dampinge karşı önlemleri etkisiz kılmadıkları sonucuna ulaşıldı. Soruşturma dönemi itibarıyla Mısır'ın Türkiye'ye ihracatının tamamının söz konusu firmalarca üretilen ürünler olduğu tespit edildi. Bu nedenle Çin menşeli ürünlerin ithalatında uygulanan dampinge karşı önlemin Mısır menşeli ürünlere uygulanmaması kararlaştırıldı.
 

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Of 61 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence Türkiye bu anlaşmaların yanında oradaki Türkmen kardeşlerimiz hususunda da acil bir anlaşma yapması gerekmektedir. Üç kuruş menfaat için bu zulme sessiz kalmamalıdır.
  Cevapla
 • ozan 1 yıl önce Şikayet Et
  kime neye sessiz kalmayacağımızı şaşırdık ,suriyesi biryanda ,libyası biryanda,iranı,ırağı,afganistanı bir yanda yetmedi,şimdi doğu akdeniz,yunanistan,israil,abd,fransa bir yanda ,birde çin var hadi bakalım seç seçebilirsen Türkiye ne yapabilecek bu kadar soruna mevla yardımcımız olsun durum iç açıcı değil.
  Cevapla
 • yes61 1 yıl önce Şikayet Et
  Çine kafa tutamayız.
  Cevapla
 • Hakan Sönmez 1 yıl önce Şikayet Et
  Mısır ile daha fazla ticaret yapmak mantıklı. Çünkü ekonomi siyaseti yönlendirmeli.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu haber ile huaweiye yapılanlar arasında bağlantı kuramayacak olanlar damping, dampingin yerli şirketlere etkisi gibi konuları araştırdıktan sonra huaweiye yapılanlar yanlışmıymış? diye düşünsünler.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın Tüm Bilgisayar,Tablet Cep telefonlarını üreten Çin Kendi işletim sisteminide geliştiriyor 2020,ye kadar çıkaracak zaten Kullandığımız Tüm Bilgisayarların Tabletlerin Telefonların parçalarını Çin üretiyor? Amerika Microsoft Google, sonlarını hazırlıyorlar? yoksa bu parçaları nereden bulacaklar!? ...akabinde Fiyatlar uçar Bu firmalar çakılır bir tane cihaz satamazlar!.
  Cevapla
 • emmoğluna 1 yıl önce Şikayet Et
  çin ile abd arasında niye birisini tercih etmek zorundayım ki? İkisi de birbirinden beter. Google açık kaynak kodlarını verecek ama kendi ürünü olan youtube gibi uygulamaları kullandırtmıyor. Serbest piyasada isteyen şirket anlaşmayı anlaşma şartlarına göre bozabilir emmoğlu.
  Cevapla
 • emmoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  google desteğini niye çekiyor o zaman bunu açıkla özel şirket değil mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle