TSK'ye yeni MPT-76 teslimatı

Türk savunma sanayisinde piyade silahı üreticileri, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yeni Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) teslimatlarını gerçekleştirdi.

TSK'ye yeni MPT-76 teslimatı
TSK'ye yeni MPT-76 teslimatı
GİRİŞ 21.05.2019 11:21 GÜNCELLEME 21.05.2019 11:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB), tüm tasarım, geliştirme ve kalifikasyon faaliyetleri milli imkanlarla gerçekleştirilen MPT-76'nın seri üretimi kapsamında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Kale Kalıp ve Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ ile yaptığı sözleşmeler kapsamında üretim ve teslimatlar sürüyor.  

 

Alınan bilgiye göre, son olarak 3 binden fazla MPT-76 daha TSK’ye teslim edildi. Bugüne kadar MKEK ve özel sektör tarafından toplamda 35 bin 500’den fazla silah üretilip TSK’nin hizmetine sunuldu. 

MPT-76 üreticileriyle yapılan sözleşmeler doğrultusunda 96 binden fazla teslimat gerçekleştirilecek.

 

 

Türk mühendis ve işçisinin ortaya koyduğu MPT-76'nın hazırlık çalışmaları 2014'te tamamlandı. Testlerin ardından silahın seri üretimi 2016'da başladı.

NATO standartları kapsamında soğuk, sıcak, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış ortamlarda 42 testi hatasız geçen MPT-76, eksi 40 ve 65 derecede, basınçlı su tehdidi altında ve balçıkta bile sorunsuz çalışıyor.

TSK'nin ihtiyaçları doğrultusunda MKEK tarafından geliştirilen MPT-76, 7,62x51 milimetre NATO mühimmatlarını ateşleyebiliyor.

Yarı ve tam otomatik modlarda, gaz piston hareketli döner başlı kilitlemeli mekanizmayla çalışan tüfeğin etkili menzili 600 metreye ulaşıyor.

MPT-76, beslemesini 20 mermi kapasiteli şarjörden sağlıyor.

406 milimetre uzunluğunda bir namluya sahip silah, 12 kademeli ayarlanabilir dipçik tam açık konumdayken 1000 milimetre uzunluğunda bulunuyor. MPT-76'nın ağırlığı 4,2 kilograma karşılık geliyor.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi uretimimiz cok guzel fakat imalat kapasitesi bayagi dusuk. unutmayin yurtdisindanda istek var.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 1 yıl önce Şikayet Et
  Birazcık hafifletilmesi gerekiyor.
  Cevapla
 • Ankaralı 1 yıl önce Şikayet Et
  T.C. Hedefi kendisi bulabilen akıllı bombalar, kandili Konya ovasına çevirecek, mağaraları mısır tarlasına yapacak bombaların anasını,lazer silahlar, uydudan hedef yok etme silahları, balistik kıtalar arası füzeler, ve en önemlisi nükleer bombalar, ülke olarak mutlaka nükleer bombaya sahip olmalıyız. Güçlü Türkiye olacaksak ve düşmanlarımıza korku salacak isek nükleer bombalara sahibi olmalıyız. T.C. nin 80 milyon Türk vatandaşı bu konuda milli seferberlik yapmalıdır, savunma ve taarruz da düşmanlarımıza korku salmada amaçlarımıza mutlaka ulaşmalıyız...
  Cevapla
 • Müslüman Kürd 1 yıl önce Şikayet Et
  Katılıyorum. Kesinlikle nükleer güç olmalıyız. Çevremizdeki ülkeler hep düşüyor. İrana da saldıracak ve devirecekler. Sonra sıra bize gelecek. Nükleer güç olursak cesaret bile edemezler
  Cevapla
 • Vatan evladı 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz g3 ile yaptık babamız g3 ile yaptı ama evlatlarımız öz silahlarıyla yapacak vatan hizmetini inşallah
  Cevapla