6 milyar dolarlık hamle! Macarlar Türklerin peşine düştü

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Türk yatırımcıları ülkesinde yatırım yapmaya, Türk turistleri de Macaristan'ı keşfe davet etti

6 milyar dolarlık hamle! Macarlar Türklerin peşine düştü
6 milyar dolarlık hamle! Macarlar Türklerin peşine düştü
GİRİŞ 15.05.2019 13:33 GÜNCELLEME 15.05.2019 13:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Matis, yaptığı açıklamada, Macaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi durumda bulunduğunu, sadece yöneticiler açısından değil, halklar arasında da sempati olduğunu söyledi.

 

 

Viktor Matis, "İki ülkenin ortak tarihi var. Macaristan'da Osmanlı ve Türkiye ile ilgili ören yerlerini çok güzel koruyoruz. Hatta Gül Baba Türbesi restore edildi, Budapeşte'nin en güzel yerlerinden biri oldu. Budapeşte'nin bir özelliği de Türk hamamlarının oluşu. Budapeşte için 'bazı Türk şehirlerinden daha fazla Türk oldu.' diyebiliriz. Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri." dedi.

HEDEF TİCARET HACMİNİ 6 MİLYAR DOLARA YÜKSELTMEK

 

 

Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımlar atılmasını istediklerini dile getiren Matis, şöyle devam etti:

"Ülkeler arasında ciddi potansiyel var. Geçen seneki ticaret hacmimiz 3 milyar dolar. Bu aslında çok büyük bir rakam değil, çok daha büyük rakamlara ulaşma şansımız var. Hedefimiz 6 milyar dolara ulaşmak. Bunun için iş birliği yapmamız lazım."

Matis, Türk yatırımcıları Macaristan'a davet ederek, ülkesindeki yatırım fırsatlarının Avrupa'da sunulan fırsatların en iyisi olduğunu söyledi. Matis, "Kurumlar vergisi çok düşük, iş gücü hazır. Ayrıca Avrupa Birliği'nde bulunuyoruz. Türk iş insanlarının Macaristan'da sunulan fırsatlardan yararlanmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle bir araya geldiğini ve bu fırsatları anlattığını ifade eden Matis, olumlu dönüşler beklediklerini bildirdi.

MACAR TURİSTTE YÜZDE 50 ARTIŞ BEKLENTİSİ

Viktor Matis, Antalya'da turizm sektörü temsilcileriyle de görüştüklerini belirterek şunları kaydetti:

"Macaristan ile Türkiye arasındaki 8. Turizm Karma Komisyon Toplantısı'nı yaptık. Macaristan Seyahat Acenteleri Birliği ile Türkiye'deki turizm sektörü temsilcileri görüşmeler yaptı. Turizm açısından iki ülke arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi üzerine çalıştık. Macaristan'dan geçen sene 120 bin kişi geldi, Antalya ve civarına. Bu, nüfusun her sene en az yüzde 1'inin Antalya'ya gelmesi demek. Bu yıl yüzde 50 artış bekliyoruz. Türkiye'den Macaristan'a giden turist sayısında ise düşüş var. Türk turistlerden kültür turizmine daha fazla ağırlık vermelerini istiyoruz."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Analız 1 yıl önce Şikayet Et
  Komsu dedıgın boyle olur bos hayallerın pesınde kosmaz yenı bır sayfa acılmalı bır kımsenın felaketı bır dıgerını beslemez 21 ıncı yuz yılda yasıyoruz !
  Cevapla
 • ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  vize kaldirin o zaman
  Cevapla
 • mr spak 1 yıl önce Şikayet Et
  ırkçı bir ülke neden gideyimki zaten fetö vs bol orda
  Cevapla