Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı
Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı
GİRİŞ 15.05.2019 09:48 GÜNCELLEME 15.05.2019 09:57
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Amazon, Alibaba gibi uluslar arası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirtilenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

2016 YILINDA 22 EURO'YA İNDİRİLMİŞTİ

Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 Euro'ya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 Euro'ya, 2016 yılında da 22 Euro'ya indirilmişti.

Şimdi posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

BAKAN ALBAYRAK 27 ŞUBAT'TA VERGİ DÜZENLEMESİ SİNYALİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 27 Şubat'ta yaptığı açıklamada yurt dışındaki e-ticaret sitelerinden gelen ürünler için yeni vergi sinyali vermişti. Albayrak, geçen yıl Türkiye'ye sadece bir ülkeden 26 milyon 0-2 kilogram arası posta geldiğini ifade ederken "O incecik zarflardan neler çıkıyor neler. E vergi nerede? Benim aynı ürünü üreten üreticim vergi veriyor. Hop geliyor zarfın içinde vergi yok, uygulama yok, yasallık yok... Vergi politikalarında suistimalleri de göz önünde bulunduracak şekilde bu yıl çok güçlü refleksler vereceğiz" demişti.

ETİKETLER
yurtdışı
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde üretilmeyen ürünler yurt dışından alınıyor vergi geldiğinde ülkemi kazanacak yoksa yurt dışından ithalat yapan şirketlermi daha çok kazanacak, keşke bu ürünler ülkemizde üretilsede dışardan almak zoranda kalmasak.
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  iyi olmus . siparis etmeme ragmen bu isin haksizlik oldugu dusunmekteydim. vergiye tabii olsun tabiki
  Cevapla
 • fxnope 2 yıl önce Şikayet Et
  vergi memuru urun fiyatini kafasina gore bekirlerken, urunun ne oldugunu anlatip can verilirken,ticari olup olmadigi kimseyi ilgilendirmezken vergisini alsin devlet ama vatandasida aptal yerine koymasin 100 € cihaz getirtin dhl ile gorursunuz zulmu konu vergi vermek degil gumrukten cikarmak iskence,o memurun kwyfine kalmamali
  Cevapla
 • bender bey 2 yıl önce Şikayet Et
  çok iyi olmuş .yerli malı alın firmalar kaliteyi yükseltsin dışarıdan almaya gerek kalmaz.
  Cevapla
 • <|> 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerlisini üretmeden çok iyi olmuş yorumlarına sadece üzülerek bakıyorum. Bir çok deney ve prototip çalışmaları amatör ruh ile geliştirilir hali ile bunun önüne geçmiş oluyorsunuz. Vergi olmalı ancak hakkaniyetli olmalı %20 vergi biraz fazla değil mi?
  Cevapla
 • meftun 2 yıl önce Şikayet Et
  sorun şu ki aynı malı getiren tüccar sen 100 liraya alabilirken o 300 e satıyor. şimdi iyice tekelleşme olacak fiyatlar artacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle