TürkAkım’da son aşamaya gelindi

TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, Rus gazını Türkiye’ye ve Avrupa’ya ulaştıracak doğal gaz boru hattının yıl sonunda devreye gireceğini belirterek, "Projenin son aşaması olan ve Kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten fazlası tamamlandı. Projeyi, öngördüğümüz takvime uygun olarak tamamlayacağımıza olan inancımız tam." diye konuştu.

TürkAkım’da son aşamaya gelindi
TürkAkım’da son aşamaya gelindi
GİRİŞ 11.05.2019 12:58 GÜNCELLEME 11.05.2019 12:59
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Almanya’nın başkenti Berlin’de TürkAkım Doğal Gaz Boru HatProjesine dair düzenlen basın toplantısında konuşan Esen, projenin en önemli fazlarının sonuçlandırıldığını ve çalışmaların sorunsuz ilerlediğini ifade etti.

 

 

Esen, toplamda yıllık 31,5 milyar metreküp kapasiteli iki paralel boru hattından oluşan projenin deniz kesimindeki tüm çalışmalarının tamamlandığını anımsatarak, "Boru hattının sağlamlık ve güvenliğinin teyit edileceği testlere de başlamış bulunuyoruz." dedi.

Boru hattının Rusya kara çıkışının tamamlandığını aktaran Esen, buradaki tesisin devreye alınması sürecinde son evreye gelindiğini söyledi.

 

 

Esen, projenin öngörüldüğü üzere 2019 sonuna kadar işletime gireceğini vurgulayarak, "Projenin son aşaması olan ve Kıyıköy’de yapımı devam eden alım terminalinde inşaat çalışmalarının yüzde 70’ten fazlası tamamlandı. Projeyi, öngördüğümüz takvime uygun olarak tamamlayacağımıza olan inancımız tam." değerlendirmesinde bulundu.

Boru hattının tüm kesimlerinin birleştirildiği bilgisini paylaşan Esen, alım terminalinin elektrik bağlantılarının yapıldığını ve tesisin Kıyıköy sahilindeki kıyı geçişi alanının inşaattan önceki haline getirildiğini belirtti.

Esen, derin deniz ve kıyı geçişi kesimlerini birleştiren su üstü kaynaklama işlemlerinin de tamamlandığını ifade ederek, bağlantı noktalarının ultrasonla denetlenmesinin ardından hattın Kıyıköy açıklarında 32 metre derinlikte deniz tabanına bırakıldığını dile getirdi.

Bu işlemlerle Rusya’daki kara çıkışı tesisinin Türkiye’deki alım terminaliyle fiilen birbirine bağlandığını ifade eden Esen, projenin en önemli aşamalarının sorunsuz olarak tamamlandığını kaydetti.

TürkAkım projesinde birinci hattan gelecek 15,75 milyar metreküplük doğal gaz, Rusya’nın Anapa kentinden Kıyıköy’e taşınacak. Proje kapsamındaki ikinci hat üzerinden gönderilecek aynı miktardaki doğal gaz ise buradan Avrupa'ya ulaşacak.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • nurettin demir 2 yıl önce Şikayet Et
  ah bir de akdeniz de ihtiyacımızı karşılayan petrol ve doğalgaza kavuşsak, enerjide kimseye muhtaç olmasak ne güzel olur.
  Cevapla
 • ugur Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Chpkk nerde, bu projenin adını dahi almadi agzina
  Cevapla
 • levent 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa-Rusya-İran-Türkiye göbekten bağlandılar.Yakında hepsini Avrupa birliğnde görebiliriz.
  Cevapla
 • Alparslan 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ve İran’ı göremezsin kardeşim çünkü AB bir Haçlı birliği bizim kadar kapasitesi olmayan fakir ülkeleri bile üye yaptılar hristiyan oldukları için. Mümkün olsa Turan birliği daha iyi olur bizim için
  Cevapla