Bütün dünyada başladı! Dolar ortadan kalkacak

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfınca (SETA), doların ekseninde olduğu mevcut küresel ticari ve finansal sistemin incelendiği "Çok Kutuplu Dünyada Doların Yerini Ne Alacak?" raporu yayımlandı. Raporda, doların mevcut konumunun sürdürülebilirliği, dolar eksenli küresel finansal sistemin yerini neyin alabileceği gibi konular ele alındı.

Bütün dünyada başladı! Dolar ortadan kalkacak
Bütün dünyada başladı! Dolar ortadan kalkacak
GİRİŞ 10.05.2019 09:38 GÜNCELLEME 10.05.2019 09:43
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

SETA'dan yapılan açıklamada, Mevlüt Tatlıyer'in kaleme aldığı raporda doların nasıl küresel para birimi haline geldiği, doların mevcut konumunun sürdürülebilirliği, dolar eksenli küresel finansal sistemin yerini neyin alabileceği gibi konular incelendi.

 

 

SİSTEMDEN ZARAR GÖREN ÜLKELER ARAYIŞTA

Mevcut sistemden giderek artan oranda zarar gören ülkelerin arayışlarını çok boyutlu olarak değerlendiren raporda şu ifadelere yer verildi:

 

 

"Donald Trump yönetiminin ABD'nin küresel ölçekteki ekonomik/finansal konumunu açık bir şekilde kötüye kullanmaya başladığına şahitlik edilmiştir. Bu çerçevede ABD bir taraftan, nihayetinde siyasi bir dokuya sahip, çeşitli gerekçelerle Çin gibi birçok ülkeye ticari yaptırımlar uygulamaktan çekinmezken diğer taraftan da Türkiye örneğindeki gibi birtakım siyasi hedeflere ulaşma noktasında doları bir 'silah' olarak kullanmaktan geri kalmamıştır. Bütün bu yaşananlar daha önceki tarihi kavşaklarda olduğu gibi bir kez daha doların itibarını hatırı sayılır ölçüde zedelemiş ve mevcut sistemin yerini almak üzere alternatif sistem arayışlarını hızlandırmıştır."

KISA VADEDE...

SETA'nın internet sitesinde tamamı yer alan raporda ayrıca doların eksende olduğu mevcut ekonomik ve finansal düzenin bugünden yarına yerini bambaşka bir sisteme bırakmayacağı, kısa vadede doların küresel hakimiyetinin devam edeceğine dikkat çekildi.

SETA RAPORUNDA KRİTİK İFADE: 'KÜRESEL HEGEMON GÜÇ'

ABD'nin küresel ekonomik sistemdeki yerine ilişkin, değerlendirmelerde de bulunulan raporda, "İkinci Dünya Savaşı'nın akabinde ortaya çıkan dünya düzeninde ABD'nin çok ciddi bir ağırlığa sahip olması küresel finansal/ekonomik/ticari sistemin de ABD lehine oldukça asimetrik bir yapıda husule gelmesine yol açmıştır. Bu sistemde ulusal bir para birimi olan doların aynı zamanda çok ciddi bir uluslararası role sahip olması daha baştan bu sistemin uzun vadede sürdürülebilirliği noktasında önemli soru işaretlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Bretton Woods sistemi de temelde doların sahip olduğu söz konusu 'anormal rol' çerçevesinde yıkılmış fakat ABD'nin 'küresel hegemon güç' konumu devam edegeldiğinden dolar mevcut statüsünü sürdürebilmiştir." değerlendirmesine yer verildi.

"WASHINGTON POZİSYONUNU KAYBETTİ"

Doların ancak ABD küresel hegemon güçken mevcut konumunu sürdürebileceği vurgulanan raporda Washington'un bu pozisyonunu kaybettiğinin netleşmesiyle birlikte doların da mevcut konumunun görece hızlı bir şekilde ortadan kalkacağı savunuldu.

"DOLAR'IN HAKİM OLDUĞU BİR SİSTEMDEN AŞAMALI BİR GEÇİŞ GELİYOR"

Raporda tek kutuplu sistemden çok kutuplu sisteme geçişte, doların hakim olduğu sistemden bir veya daha fazla uluslararası soyut para biriminin hüküm sürdüğü bir dünyaya geçişin aşamalı bir şekilde gerçekleşmesinin daha gerçekçi bir beklenti olduğu vurgulanarak, "Bugün dünya söz konusu sürecin ilk aşamalarını yaşıyor. Ülkeler arasındaki ikili ticaret anlaşmalarının zaman içinde 'daha ileri' bir aşamaya taşınması gerekmektedir. Söz konusu ikinci aşama 'bölgesel takas birlikleri'dir ki Robert Triffin'in savunduğu ve Avrupa için gerçekleşmesini istediği şey de bu olmuştur." ifadesi kullanıldı.

Bağımsız takas birliklerinin ne şekilde işlemesi ve hangi özelliklere sahip olması gerektiğinin uluslararası boyutta çok derinlikli ve kapsamlı bir şekilde tartışılmasının önemine değinilen raporda, birliğin sahip olması gereken özellikler hususunda genel bir çerçeve çizilerek öneriler sunuldu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
ekonomi haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • akıl bedava 1 yıl önce Şikayet Et
  Niyet hayır akibet hayır. kapitalist Ekonomide iyi niyet yok. yoksa aklın yolu bir. ikili işlemlerde yerel para kullanılır. yada global ticarette tüm ülkelerin tanıdıgı "Dünya parası" üretilerek kullanılır. böylece hiç bir ülkenin hegemonyası olmaz.
  Cevapla
 • abubekr 1 yıl önce Şikayet Et
  usd yine imf kontrolünde yahudi tarafından bitirilecek ama yerine başkabir şeytani rezerv para koymaya çalışcaklar. Aklını kullanan ülkeler altın alıyor ve yurt dışına çıkışını yasaklıyorlar. Tarım ihmal edilmemeli , su kaynaklarının korunması ihmal edilmemeli, savunma sanayimiz özellikle güçlenmeli zira çatışmalar su kaynakları verimli topraklar üzerinden olacak.
  Cevapla
 • hüsnü 1 yıl önce Şikayet Et
  amerika o kağıt parçası yüzünden dünyanın dört bir yanında katliamlar yapıyor. onun satın alma gücünü dikta ettiriyor .saddam petrolu euro ile satıcam dediği için . ırak işgal edildi .
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakmayın yükselmesine Doların işi bitecek!...Hala nasıl dolar alıyorlar şaşıyorum.
  Cevapla
 • lokman 1 yıl önce Şikayet Et
  batsın bu dolar, yuro yaşamak istiyoruz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle