Bor katkılı et ve süt yaptılar

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden iki öğretim üyesi, patentini aldıkları yöntemle yoğurt, kaymak, sucuk gibi süt ve et ürünlerine bor ilave ederek raf ömrünü uzatıp, ürün kaynaklı minerallerin insan vücudundaki faydasını artırmayı başardı.

Bor katkılı et ve süt yaptılar
Bor katkılı et ve süt yaptılar
GİRİŞ 08.05.2019 08:35 GÜNCELLEME 08.05.2019 08:45
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Kabu ile Doç.Dr. Recep Kara, “bor ilaveli gıda ürünleri” üzerine 5 yıldır yaptıkları araştırmanın sonucunda süt, peynir, yoğurt, kaymak, sucuk gibi et ve süt ürünlerinin raf ömrünü yüzde 20 uzatıp, ürün kaynaklı minerallerin insan vücudundaki faydasını artırmayı başardı.

 

 

Doç. Dr. Kabu, yaptığı açıklamada, borun süt ve et ürünlerine ilave edilmesiyle ilgili 2014 yılında başladıkları bilimsel araştırmanın başarıya ulaşması sonucunda, geliştirdikleri yöntemin patentini aldıklarını söyledi.

BİLİMSEL ÇALIŞMA

 

 

Kabu, “Bor bileşikleri, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi tuz halde bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda makalemiz yayınlandı. ‘Bu maddeyi et ve süt ürünlerinde nasıl tüketebiliriz’ diye bir çalışma yürüttük” dedi. Kabu çalışmaların ardından insan sağlığına yararlı bor ilaveli gıda maddeleri ürettiklerini anlattı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Maşallah 2 yıl önce Şikayet Et
    Hay maşallah Allah başarılarınızın devamını getirsin inşallah
    Cevapla
  • vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
    Allahım, sizden razı olsun. Büyük gurur.
    Cevapla