IMF'den Ürdün açıklaması

Uluslararası Para Fonu, Ürdün'ün ekonomik durumuna ilişkin gerçekleştirdiği ikinci gözden geçirmenin ardından yaptığı açıklamada, hükümetin gelir vergisini yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtti.

IMF'den Ürdün açıklaması
IMF'den Ürdün açıklaması
GİRİŞ 07.05.2019 17:02 GÜNCELLEME 07.05.2019 17:02

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) yapılan yazılı açıklamada, Ürdün hükümetine yeni bir gelir  vergisi düzenlemesi çağrısında bulunularak, 2018'de kabul edilmesiyle gösterilere  neden olan tartışmalı vergiyi yeniden gündeme getirdi.

Ürdün'ü gelir vergisini yeniden düzenlemesi konusunda teşvik eden IMF,  bunun ülkenin mali politikasına adalet ve istikrar getireceğini ifade etti.

IMF, iş masraflarını düşürmek için yapısal düzenlemelere ihtiyaç  olduğunu belirterek, yatırım olanaklarının artırılması yoluyla yeni istihdam  alanlarının oluşturulması gerektiğine dikkati çekti.

Ürdün'ün kademeli ve sürekli mali bir kriz içerisinde bulunmasını  "kritik" olarak nitelendiren IMF, sağlık, eğitim ve sosyal harcamalarda  kullanılmak üzere gelir vergisinin yeniden düzenlenmesi gerektiğinin altını  çizdi.

IMF ayrıca Suriye kaynaklı mülteci krizini aşması için Ürdün'ün büyük  bir yardıma ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Ürdün'e IMF'nin ikinci gözden geçirmesi sonucunda 166 milyon dolarlık  bir kredi sağlanırken, üç yıllık programda toplam borcun 309 milyon dolara  ulaşması bekleniyor.

Ürdün ile IMF arasında yürütülen program, kredi karşılığında ülkenin  mali düzenlemeler yoluyla kamu borcunu azaltması ve yapısal düzenlemelere  gitmesini hedefliyor.

TARTIŞMALI GELİR VERGİSİ YASASI

Ürdün'de 2018 yılı boyunca gösterilere neden olan tartışmalı gelir  vergisi yasası IMF'nin isteğiyle yasalaşma safhasında gösteriler nedeniyle geri  çekilmişti.

Ülkede gösteriler nedeniyle hükümetin değişmesinin ardından yeniden  düzenlenerek Aralık 2018'de kabul edilen gelir vergisi yasası, 1 Ocak 2019'da  yürürlüğe girmişti.