23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim ekonomiyi nasıl etkiler?

AA Finans Analisti ve Stratejist Cüneyt Paksoy, YSK’nın 23 Haziran için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararını değerlendirdi. Şaibe sebebiyle iptal edilmiş bir seçimin artık her türlü şaibeden uzak, vicdanların kabul ettiği şekilde yapılması piyasa için de önemli olacak diyen Paksoy, piyasanın bu süreçte gidişatın nasıl olacağını takip edeceğini söyledi.

23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim ekonomiyi nasıl etkiler?
23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim ekonomiyi nasıl etkiler?
GİRİŞ 07.05.2019 16:03 GÜNCELLEME 07.05.2019 16:12
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın seçimlerinin 23 Haziran 2019’da yenilenmesine karar verdi. Karar sonrası siyasilerden açıklamaları dışında, kararın ekonomiye etkileri nasıl olacağı sorusu gündeme geldi. Konuyla alakalı değerlendirmelerde bulunan Statejist Cüneyt Paksoy, “piyasalar için de vicdanları rahatlatan bir seçim önemlidir” dedi.

 

 

DOLAR 5,85-6,30 BANDINDA”
 
“23 Haziran’a nasıl gidiyoruz?” bu çok önemli diyen Paksoy, 23 Haziran’dan sonra piyasanın seçim sonuçlarının siyasi yansımalarına bakacağını söyledi. Paksoy açıklamalarına şöyle devam etti;
 
Dolar için artık 5,85-6,30 bandındayız ne tarafa doğru kıracağımızı, sadece seçim belirlemeyecek ama seçim önemli olacak.  Yabancı yatırımcılar da bu seçim süreci izleyecektir. Yabancı yatırımcılar bu sürece birlikte gidilip, birlikte çıkıldığını görürse bu Türkiye’ye büyük artı yazar.
 

“DOLAR-TL İLİŞKİSİ ÖNCELİKLE ABD İLE OLAN İLİŞKİLERE BAĞLI”

Dolar- TL ilişkisinde 3 ana değişken olduğunu söyleyen Paksoy, ilk önemli etkenin Türkiye-ABD ilişkileri olduğunu söyledi. Türkiye-ABD arasında olumlu gelişmelerin dolar fiyatlamasına etkili olacağını söyleyen Paksoy, ikinci etkenin dünya üzerinde dolar endeksinin gelişmelerinin olduğunu söyledi.

Dolar’ın diğer para birimlerine baskısı TL’yi etkiler diyen Paksoy, “son olarak iç dinamiklerin Dolar-TL üzerinde etkilidir” dedi.

Eğer ABD- Türkiye ilişkilerinde ekstrem bir anlaşma olursa Dolar-TL’de durum değişir diyen Paksoy, olası Fırat’ın doğusu anlaşması, S-400 ve F-35 sorunlarının çözüme kavuşmasını işaret etti. O zaman buraya ABD kaynaklı para gelir diyen Paksoy, Dolar için 6,15’in geçilmemesinin önemli bir teknik kriter olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN ARSA PAYI, BORCUNUN KAT KAT ÜZERİNDE”

Aynı yayında borç üzerinden Türkiye’ye kırılganlık olarak atfedilen sorunların iyi bir donanımla birkaç sene içinde atıp gidilebileceğine de gündeme getiren Paksoy, “Türkiye’nin arsa payı, genç nüfusu ve üretme gücüyle o borcun kat kat üzerindedir” dedi.  

 

 

 

KAYNAK: STAR

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Finans
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Yns 1 yıl önce Şikayet Et
  Arsa payı derken ?
  Cevapla
 • Deli 1 yıl önce Şikayet Et
  Yabancı yatırımcı artık gelmezmiş! Solcu çomarların dilinde sakız oldu. Merak etmeyin para için dini dahil her şeyini satan bir tek siz değilsiniz. Ufacık menfaat görünce sizin gibi hemen kıvırtırlar.
  Cevapla
 • İzmir Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Dolar biraz yükselir sonra çakılır her zaman olan şey
  Cevapla
 • Memoks 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet birşeyler yapmalı mesela makam araçlarını kaldırmalı. Özellikle emniyet, belediye, valilik gibi kurumlarda şube müdürleri şefler bile makam aracı ile evine gidiyor. Onu geçtim hafta sonu bile kullanıyorlar bu araçları siz merkezden kısmazsanız bu boğazı vali den il emniyet den milli eğitim tarım müdürlerinden birşey bekleyemezsiniz .
  Cevapla
 • chpkk 1 yıl önce Şikayet Et
  cebi kadar vatansever değiliz önce vatan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle