Kimlik, ehliyet, pasaport randevularında yeni dönem

İçişleri Bakanlığı'nca geçen yıl nisan ayında başlatılan, “3’ü Bir Yerde” uygulaması kapsamında bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 adet pasaport basıldı. Nüfüs müdürlüklerinde artırılan kapasite ve personel sayısı randevu alma sürelerini kısalttı. Daha önce yoğunluktan dolayı 61 güne kadar uzayan randevu süreleri bir güne düşürüldü. Yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek.

Kimlik, ehliyet, pasaport randevularında yeni dönem
Kimlik, ehliyet, pasaport randevularında yeni dönem
GİRİŞ 06.05.2019 10:37 GÜNCELLEME 06.05.2019 11:04
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2 Nisan 2018'den itibaren kimlik, sürücü belgesi ve pasaportta "3'ü bir yerde" uygulaması hayata geçirildi. Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler bu tarihten itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildi. Böylece kimlik, sürücü belgesi ve pasaport tek bir yerden, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlandı. "3'ü bir yerde" uygulaması kapsamında bugüne kadar 19 milyon 95 bin 662 yeni kimlik, 4 milyon 402 bin 703 sürücü belgesi, 2 milyon 251 bin 214 pasaport basıldı. 2016'dan bu yana kadar basılan yeni çipli kimlik kartı sayısı ise 39 milyon 343 bin 355 oldu.

KAPASİTE VE PERSONEL SAYISI ARTIRILDI

Uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevularda aksamalara neden oldu. Yoğun talepten dolayı büyük şehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevu verilebildi. İçişleri Bakanlığı randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmak için nüfus müdürlüklerinin kapasitesini ve personel sayısını artırdı. Nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla randevular yakın tarihlere verilmeye başlandı. 

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler dahil olmak üzere işlemler için randevu süresi bir güne düşürüldü. Böylece yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak isteyenler, başvuru yaptığı güne randevu alabiliyor. Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenler yeni sistemde randevu tarihi ve saatini kendisi belirleyebiliyor. Ayrıca 65 yaş önceliğiyle yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabiliyor.

ACİL DURUMLARDA RANDEVUSUZ KOTA SAYISI 4 KATINA ÇIKARILDI

Acil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere, nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısı dört kat artırıldı.

"ALO 199 Mobil Uygulama" üzerinden, "https://randevu.nvi.gov.tr" adresinden ve "ALO 199 İletişim Hattı"ndan Türkiye'nin her yerindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alınabiliyor.

GÜNLÜK ORTALAMA 80 BİN BAŞVURU GELİYOR

Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla üç belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alıyor. En yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra 172 bin başvuruyla kayıtlara geçti. Uygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine, İstanbul, Ankara ve İzmir'de ortalama 10 günde teslim edilirken şu anda İstanbul ve Ankara'da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2, İzmir'de ise ortalama 3 gün içerisinde vatandaşa ulaştırılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • zafergülten 1 yıl önce Şikayet Et
  3 hafta önce kimliğimi bankada unutmuştum,kaybettim sanıp muhtarlığa gitmiştim. anca birinci derece yakınımla nufus idaresine gidersem işlem yapılacağını,aksi takdirde dilekçe yazıp müracaat etmem gerektiğini demişti. bir dilekçeyide 300 den aşağı yazmıyorlar. bereket banka aradıda luzum kalmadı.
  Cevapla
 • Muratt dan selam 1 yıl önce Şikayet Et
  Buna hizmet derler
  Cevapla
 • iyi 1 yıl önce Şikayet Et
  iyide basta herkes almak için basvurdugundan yığılma vardi simdi bitti.gecen pasaporta randevu alayim dedim randevular bos öğleden sonra gittim kimse yok tek ben
  Cevapla
 • Abdullah64 1 yıl önce Şikayet Et
  Pasaport anlaşılabilir ancak ehliyetin kimlikten ayrı olmasını anlamıyorum. Basit bir yazilimla ehliyet tanimlanabilir ya da bloke edilebilir.Ehliyet, kimlik hatta banka kartı ile bir arada -başkasının kullanmasını engelleyen biyolojik dogrulayicilarla beraber kullanılarak- tek kart sistemine geçilmesi mantıklı olmaz mı?Bence esas üçü bir arada böyle olur.
  Cevapla
 • Baki koç 1 yıl önce Şikayet Et
  Alkolden surucu belgenize el koyuldugunda kimliksiz kalırsınız ☺️
  Cevapla
 • gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük şehirlerde durum farklı olabilir ama özellikle küçük şehirlerde randevu suistimal ediliyor. Memur boşta beklerken gidiyorsun randevusuz işlem yapmıyorlar. Hele Trafik şubede durum daha fena . Trafik şubede günlük çok az kişiye randevu açılıyor. Randevusuz zaten kabul etmiyorlar. Bu çok yanlış. Bir an önce düzeltilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle