Türk öğrenci silahlara muhteşem özellik kazandırdı!

Liseli gencin geliştirdiği sistemle artık silahlar sadece sahipleri tarafından kullanılacak. Güvenlik güçleri silahlarını kaptırdıklarında vurulmak zorunda kalmayacak.

Türk öğrenci silahlara muhteşem özellik kazandırdı!
Türk öğrenci silahlara muhteşem özellik kazandırdı!
GİRİŞ 05.05.2019 11:32 GÜNCELLEME 05.05.2019 11:32
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ öncülüğünde bu yıl sekizincisi düzenlenen Turkish Airlines Science Expo Bilim Şenliğinde, Isparta Tümay Yavuz Ali Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi Vildan Bayındır'ın geliştirdiği, ateşli silahlarda kullanılan parmak okuyan silah tertibatı tanıtıldı. Artık güvenlik güçlerinin silahları başkasının eline geçse de kullanılamayacak.

 

 

Silahların tetiklerinin üzerine yerleştirilen parmak okuyucu sayesinde her silahı sadece parmak izi tanıtılan kişi kullanacak. Bu sayede bir boğuşma veya başka bir sebepten ötürü güvenlik güçlerinin silahını eline geçiren suçlu, bu silahı kullanıp güvenlik güçlerine ateş edemeyecek. Bu aparatın takıldığı silahı parmak izi tanımlı kişi dışında kimse kullanamıyor.

Bu sistemin tüm silahlarda kullanılabileceğini söyleyen Vildan Bayındır, "Ben parmak izi okuyan silah tasarladım. Bu tasarım sayesinde sizin olan silahı başkası kullanamayacak. Bu sayede cinayet, intihar ve kazalar bir nevi önlenmiş olacak. Bizim istediğimiz silahlanmanın kontrol altına alınması değil, popülerliğini ve yaygınlığını azaltmak. Sistem şöyle çalışıyor: Üretici firma tarafından silah alacak kişinin parmak izi verileri kaydediliyor. Bu silahı eline geçiren başka biri kullanamıyor.

 

 

Son zamanlarda silahların kolay elde edilmesiyle birlikte cinayet ve kazalar çok artmaya başladı. Parmak izi sayesinde bu gibi durumların bir azaltacağını ümit ediyoruz. Mesela güvenlikçiler hırsızla karşı karşıya geldiğinde bir anlık dalgınlığıyla silahını kaptırsa bile bu silahı alan kullanamayacak. Bu sistemin maliyeti silah başına 700 lira olacak" dedi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Türk
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • Veysel 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu sefer iki de bir şarj etmeniz lazım olacak
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha bu yaşında bunları düşünmüş. İnşallah çok daha iyilerini de yapacaktır. Başarılar kızım.
  Cevapla
 • ..... 1 yıl önce Şikayet Et
  Pek olumlu bulmadım, silahı çektiğinde parmak okutmayı beklerse, kendi çoktan vurulmuş olur.
  Cevapla
 • Kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  olumsuz dusunmeye gerek yok. zamanla geliştirilir. Rabbim zihin acikligi versin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu teknoloji zaten vardı ki, İspanya polisi bile kullanıyor hiç dizi falan izlemiyor musunuz? Yine de tebrikler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle