Enflasyon öncesi dolarda son durum

Dolar/TL dün Fed kararının ardından sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket etse de İstanbul seçimlerine yönelik açıklamalara ve belirsizliğin sürmesine rağmen petrol fiyatlarındaki düşüşle 6 seviyesinin hemen altında sakin bir seyir izledi. Piyasaların merakla beklediği kritik veri ise bugün saat 10:00'da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verisi olacak.

Enflasyon öncesi dolarda son durum
Enflasyon öncesi dolarda son durum
GİRİŞ 03.05.2019 09:06 GÜNCELLEME 03.05.2019 09:08

Dolar kuru dün 5.9645 ile kapandı.Piyasalarda bu hafta yoğun veri akışı sürüyor. Gözler ilk olarak TÜİK'in açıklayacağı nisan ayı enflasyon rakamlarında.

 

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini güncellemezken, piyasalar nisan ayında yüzde 2 üzerinde aylık, yüzde 20 üzerinde de yıllık TÜFE öngörüyor.

SON DURUM

TL, yılbaşından bu yana yüzde 11 değer kaybederken, 3 Mayıs günü dolar kuru şu dakikalarda 5.96, Euro ise 6,66 seviyesinden el değiştiriyor.

 

Öğleden sonra izlenecek veriler arasında ABD tarım dışı istihdam verileri öne çıkıyor. Akşam saatlerinde ise Fitch'in Türkiye raporu bekleniyor.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında tutan Fitch Ratings'in, Türkiye'nin 'BB' notunun ve 'negatif' görünümünün koruması bekleniyor.Gün içerisinde petrol fiyatları, TCMB rezervleri, seçimle ilgili gelişmeler ve ABD ile ilişkiler de standart olarak izlenmeye devam ediyor.

 

ETİKETLER
kredi notu
YAZDIR