İmzalar atıldı! Türkiye o ülkeye tank üretecek

FNSS Savunma Sistemleri ile Endonezya'nın devlet savunma sanayi kuruluşu PT Pindat arasında, Endonezya Kara Kuvvetleri için Kaplan MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İş Birliği Sözleşmesi imzalandı. Anlaşma 18 tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor.

GİRİŞ 01.05.2019 09:26 GÜNCELLEME 01.05.2019 09:47
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Endonezya Kara Kuvvetleri için Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretim ve İş Birliği Sözleşmesi imza töreni, 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2019) bulunan FNSS standında gerçekleşti.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Agus Setiadji'nin şahitliğiyle yapılan törende, FNSS Üst Yöneticisi (CEO) Nail Kurt ile PT Pindat Üst Yöneticisi (CEO) Abraham Mose anlaşmayı imzaladı.

KALİFİYE EDİLEREK SERTİFİKALANDIRILAN TEK ORTA AĞIRLIK SINIFI TANK

 

 

Törende verilen bilgilere göre, imzalanan anlaşma kapsamında teslim edilecek araçların seri üretimi iki firma tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek ve Endonezya Kara Kuvvetleri'ne teslimatı yapılacak. Anlaşma 18 tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor. 
 

Kaplan MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Prototip geliştirme dönemi 2018 yılı itibarıyla tamamlandı. Endonezya ve Türkiye arasında imzalanan savunma sanayi iş birliği anlaşması kapsamında FNSS ve PT Pindad prototip geliştirme çalışmalarına 2015 yılı sonunda başlamıştı.

Yaklaşık 3 yıldan daha kısa bir süre içinde teknoloji transfer modeli ile aracın tasarımı, geliştirmesi ve 2 prototipin üretimi tamamlanmış, üretilen prototipler hem Türkiye’de hem de Endonezya’da Endonezya Ordusu ve Savunma Bakanlığı tarafından çok kapsamlı ve zorlu testlere tabi tutuldu.

Kaplan MT (Harimau) bu testleri başarı ile tamamlayıp Endonezya Ordusu tarafından sertifikasyon verilen ilk orta ağırlık sınıfı tank olarak seri üretime hak kazandı.

Bu özelliğiyle dünya pazarında bir kullanıcı tarafından kalifiye edilerek sertifikalandırılan tek orta ağırlık sınıfı tank özelliğini taşıyor. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • mahir 4 yıl önce Şikayet Et
  ufak düşünmeyin 18 tane nedir teknoloji transferi için bahanedir olsa olsa bir şeylerin alt yapısını kurmadır ülkenin nufusu 160 milyonlarda
  Cevapla
 • ali 4 yıl önce Şikayet Et
  Büyük Reis'ten evvel tanklarımız skandal fiyatlarla sıkı durun israil gibi bir devletciğe gönderilirdi. Abd kutsadığı mason başbakanlar ile bunu emrederdi ülkemize. Şimdi Allah Reis'i gönderdi ülke kaybolan yılları ikmal ediyor. Velakin kimi insanlar gavurlara kanıyor!
  Cevapla
 • Malazgirt....71 4 yıl önce Şikayet Et
  Her satış bir pazardır ; en iyisi için uğraşalım ki pazarımız artsın
  Cevapla
 • Gurbetci AK-BOZ KURT 4 yıl önce Şikayet Et
  Aman kilicdaroglu gormesin. Meral gormesin. Sirtini ypgye pkkya dayayanlar gormesin. Saadet partinin lideri gormesin. Ne gerek var diyip engellemeye calisirlar.
  Cevapla
 • LAEDRİ 4 yıl önce Şikayet Et
  MAŞALLAH ALLAH Devamını getirsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle