Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

MB Başkanı Çetinkaya'nın yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 14,6 olarak kaldı. Çetinkaya, son faiz toplantısına işaret ederek "Karar metnindeki değişiklik kısa vadeli bir sinyal değil" derken, "Rezervdeki dalgalanma istisnai değil" ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı
Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı
GİRİŞ 30.04.2019 11:19 GÜNCELLEME 30.04.2019 11:57
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu ile ilgili sunum yaptı.

Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Başkan Çetinkaya, 2019 ve 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerini değiştirmediklerini açıkladı.

 

MB Başkanı Çetinkaya, enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 14,6, 2020 yıl sonunda yüzde 8,2 gerçekleşeceğini tahmin edildiğini söyledi. Bu yıl için gıda enflasyon beklentilerini yüzde 10'dan yüzde 11'e çıkardıklarını söyledi.

Çetinkaya, petrol fiyatı tahminini de 63,1 dolardan 67,2 dolara çıkardıklarını belirtti.

TCMB Başkanı Çetinkaya'nın konuşmasından satır başları:

Enflasyon raporunda rezerv analizi yer alıyor. Enflasyon gelişen ülke grubunda bir miktar yükseldi. Ekonomide dengelenme ilk çeyrekte de devam etti. 2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir. Bu dönemde net ihracatın büyümeye güçlü desteğiyle birlikte ekonomideki dengelenme eğilimi devam etmiştir.

 

TL'DEKİ OYNAKLIK ARTTI

Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor. Tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyat baskısı ilk çeyrekte de sürdü. Fiyat istikrarına yönelik riskler göz önünde bulundurularak sıkı para politikası duruşu korunmuştur.  Mevcut rapor döneminde kur takası faizleri ve döviz kuru oynaklıkları artmıştır. Bu dönemde döviz kuru gelişmelerine paralel olarak TL'nin oynaklığı arttı.

GIDA FİYATLARI TAHMİNLERİN ÜZERİNDE YÜKSELDİ

Enflasyon ilk çeyrekte ocak enflasyon raporu tahminleri ile uyumlu gerçekleşmiştir. Bu dönemde işlenmemiş gıda fiyatları tahminlerin üzerinde artış gösterdi. Döviz kuru ve ithalat fiyatlarının tüketici enflasyonuna katkısı bir önceki döneme kıyasla düşürücü yönde oldu. Yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu Gıda enflasyonu bu dönemde olumsuz bir seyir kaydetti. Enflasyon görünümüne ilişkin riskler devam ediyor. 

ENFLASYON TAHMİNİNİ AÇIKLADI

Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 12,1-17,1 aralığında (orta noktası yüzde 14,6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2020 sonunda yüzde 5,1-11,3 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

REZERV AÇIKLAMASI

Rezervler konusunda kapsamlı bir bilgilendirme gerektiğinin farkındayız. Enflasyon raporunun içine bilgilendirme ve tablo koyduk. Rezervdeki dalgalanma istisnai değil, yakın döneme özgü değil ve sıra dışı değil.  Bizim takip ettiğimiz metrikler açısından son aylarda hiç bir parametrede bozulma söz konusu değil. Rezerv iletişiminin brüt rezerv üzerinden yapılması yaygın bir pratik.

SWAP HAMLESİ NEDEN YAPILDI?

Swap adımı piyasada etkin işleyiş için atıldı. Bu araçları (swap) kullanırken rezervlere etkisini biliriz ama bu araçları kullanırken rezervleri hesaba katarak bir değişiklik yapmıyoruz, dizayn etmiyoruz."

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 14.6'YA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Merkez Bankası tarafından Ocak 2019'da açıklanan yılın ilk enflasyon toplantısında 2019 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 15.2'den yüzde 14.6 düzeyine çekilirken, ham petrol fiyatlarına ilişkin varsayım ise 2019 yılı için 80 dolardan 63 dolara düşürülmüştü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermişti.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Remzi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların pazardan haberi yok
  Cevapla
 • Cihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yeter artık düşürün şu doları....
  Cevapla
 • Gel yalana gel 1 yıl önce Şikayet Et
  Gariban
  Cevapla
 • nuri 1 yıl önce Şikayet Et
  inşallah düşer gerçekten. yüzde 15 lerede razıyız
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekim-kasımda revize edip %25 e çekerler..daha tuttuğu görülmedi...
  Cevapla
 • 777 1 yıl önce Şikayet Et
  atma olum.çok gördük
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle