Yerli olarak üretildi! Patlamaya hazır

Türk savunma sanayisi, güvenlik güçlerinin değişen ihtiyaçlarına cevap verecek teknolojilere imza atıyor. Bu amaçla geliştirilen ürünlere, keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı görevlerini yapabilen Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi eklendi.

GİRİŞ 28.04.2019 14:35 GÜNCELLEME 28.04.2019 14:38
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Ar-Ge kaynaklı yazılım ve donanım ürünleri geliştiren Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri'in, savunma sanayisindeki markası ASİSGUARD, Türkiye için yenilikçi bir drone çözümü üretti.

 

 

"Saldırmaya hazır, atılgan" anlamına gelen ve pervaneden pervaneye 10 santimetre büyüklüğündeki Salgur adı verilen vurucu mikro drone sistemi, ilk kez 30 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek 14'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'19) sergilenecek.

Şirketin drone ailesinin ürünleri arasında yer alan Salgur Vurucu Mikro Drone Sistemi kritik, gizli/özel operasyonlarda kullanılmak üzere keşif, gözetleme, dinleme ve saldırı olmak üzere 4 ayrı çalışma modunda görev yapabiliyor. 

 

 

"Orada olduğunu sadece siz bileceksiniz" yaklaşımıyla sunulan Salgur, milli bir yazılım ve donanım çözümü olarak geliştirildi.

"MİKRO DRONE TİMİ" KURUYORLAR  

Kapalı veya açık alanda tekli görevlerin yanı sıra araçlar, adeta bir "drone timi" gibi eş zamanlı koordineli görev icra edebiliyor. Çoklu görevlerde, 6 drone kadar sürü halinde sorumluluk üstlenebiliyor.

GPS'siz çalışabilen Salgur, komuta merkezi ile irtibatı kesilse bile tanımlanmış görevi tamamlıyor. Eş zamanlı çoklu drone görevlerinde her bir drone için farklı görev tanımlanabiliyor. Yapay görü ile rota belirleyebiliyor. HD ve termal kameralara sahip bulunuyor.

Yüz, yazı, obje, araç, ses tanıma yeteneklerine sahip Salgur, uçaktan ve elden atılabiliyor. Her biri araç tekrarlayıcı olarak tanımlanarak en uçtaki drone için görev menzili artırılabiliyor. 2 kilometre mesafeden kontrol edilebiliyor ve görüntü aktarımı gerçekleştirebiliyor. Salgur, 25 dakika uçuş süresine sahip bulunuyor. 

Salgur, keşif modunda çalışırken, üzerindeki kamera ve sensörler marifetiyle gerçek zamanlı olarak nesne tanıma, lokasyon algılama gibi görevler icra edebiliyor. Dinleme modunda çalışırken belirli bir mekana sızarak ses dinleme görevi yapabiliyor. İzleme modunda çalışırken belirli bir mekana sızarak izleme ve takip görevleri gerçekleştirebiliyor. Saldırı modunda çalışırken uygun faydalı yükle tehdidi etkisiz hale getirebiliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • Türkiye, 5 yıl önce Şikayet Et
  Su altında da akıllı mühimmatlar kullanabilir miyiz? Su altında Tehdidi algıladığında hedefe yönelen akıllı mayınlar olması iyi olurdu.
  Cevapla
 • ihsan 5 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel yola devam
  Cevapla
 • bağımsız 5 yıl önce Şikayet Et
  insanlı dronlar yapılmalı tek kişilik
  Cevapla
 • Deliryum 5 yıl önce Şikayet Et
  Güleyim mi ağlayayım mı. İnsanlı drone...
  Cevapla
 • alpertunnga 5 yıl önce Şikayet Et
  insanlı dronmu
  Cevapla
 • Tuncay 5 yıl önce Şikayet Et
  Aylarca düşman sahasında gizli yerlerde aylarca enerjisi bitmeyen 24 saat canlı görüntü aktarabilen.tespit edildiğinde kendini ve düşmanı imha eden droneler gerekli
  Cevapla
 • Abdullah 5 yıl önce Şikayet Et
  Ak parti ne yaptı diyenlere.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle