Et fiyatları için önemli hamle!

Et ve Süt Kurumu'na et piyasasında dengenin sağlanması için 150 milyon TL'ye kadar kaynak sağlandı.

Et fiyatları için önemli hamle!
Et fiyatları için önemli hamle!
GİRİŞ 25.04.2019 07:51 GÜNCELLEME 25.04.2019 07:56
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne et fiyatlarındaki dengelerin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yaptığı alım satım neticesinde oluşacak fark için 150 milyon TL kaynak sağlandı.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

 

 

Cumhurbaşkanlığı'nın "Et Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar, hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak, besiciyi korumak, piyasada oluşan fiyat dalgalanmalarını önlemek ve kamu yararı kapsamında 2019 yılı için et piyasasını düzenlemek amacıyla hazırlandı.

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'nün (ESK) 25/9/2014 tarihli ve 29130 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ana Statüsünün 5 inci maddesinin ikinci fıkrasına binaen  ihtiyaç duyulması halinde, ESK’nın et fiyatlarındaki dengenin üretici ve tüketici aleyhine bozulmasını önlemek amacıyla yapmış olduğu alım satımları neticesinde oluşacak fark, ESK tarafından hazırlanacak icmal karşılığında, 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden ödenecek.

150 MİLYON TL'LİK KAYNAK

 

 

Karar kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli olan en fazla 150 milyon TL'lik kaynak, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2019 yılı tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, ödemelerde ihtiyaç duyulacak belgeleri belirlemeye ve değiştirmeye, ödemeye esas bu Kararın yürütülmesine ilişkin diğer düzenlemeleri yapmaya, uygulama esaslarını belirlemeye, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapmaya yetkili olacak.

Destekleme ödemeleri, tebliğ ile belirlenen iş ve işlemlerin yapılmasının ardından, ödemeye esas icmallerin elektronik ortamda Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmesi ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli kaynağın Bankaya aktarılmasından sonra yapılacak.

Ödemeler için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden tahsis edilerek karşılanır. Bu Kararın uygulanmasıyla ilgili olarak, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü'ne hizmetlerinden dolayı, ödenen tutarın % 0,2’si komisyon olarak ayrıca ödenecek.

Karar uyarınca yapılacak ödeme, ESK tarafından oluşturulacak icmal karşılığında, tarımsal destekleme bütçesi ödeneğinden ESK’ya aktarılacak.

Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğ ile belirlenecek.

Karar, 1/1/2019 tarihinden geçerli olmak üzere bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • emekli memur 1 yıl önce Şikayet Et
  zincir marketlere et teslim edilmemeli,her türlü hileyi yapıyorlar,et kurumu mamulü paketlenmiş şekilde marketlere vermeli.
  Cevapla
 • garip yolcu 1 yıl önce Şikayet Et
  devletin sattigi et neden artik yok su marketler zincirinde kiyma 29 tl idi simdi devlet birakali kiyma direk 10 tl artti kim ne derse desin cok guzel kiymaydi devlet ona buna para vererek et ucuzlamaz devlet kendisi ciftlik kurup satarsa olur onun haricinde diger marketler kasaplar vicdansizlar adamin iligini somururler devletin ucuz sattgi kiyma var diye hepsi asagi yukari o fiyata kiyma satiyordu ama simdi hepsi tekrar pahalandirdi devlet neden kaldirdi bu satilan eti tekrar yeniden satilmasini istiyoruz
  Cevapla
 • Misafirrr 1 yıl önce Şikayet Et
  Cumartesi günü dana kuşbaşı et aldım kilosu 50 liradan. Bu tür teşvikler ile kesinlikle et fiyatları düşmez. Bu sektörde çalışan herkesin fikri alınarak çözüm bulunmalı fiyatların düşmesi için.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  31 yaşındayım 2 tane çocuğum var bak yemin ediyorum en son ne zaman kasaptan adam gibi et aldığımı hatırlamıyorum vallahi hatırlamıyorum
  Cevapla
 • MUHAMMET 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet üretim çiftliği kuuuuuruuuun başka çare yooookk
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  biz işçilik almadığımız halde kendi çalışmamaızile hayvan bakamıyoruz devlet üretim çiftliği çalışanları beleşmi çalışıyor az aklını kullan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle